Pasożyty, które żyją w obrębie skóry człowieka mogą doprowadzić do różnych chorób. Pasożyty te bytują na powierzchni lub we wnętrzu skóry i najczęściej odżywiają się złuszczonym naskórkiem oraz krwią. Często prowadzą do różnych zmian na skórze, takich, jak np. swędzenie, opuchlizna, wysypka, wypryski, zapalenia skóry, a także chorób. Każda zmiana na skórze wywołana przez obecność pasożyta wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem i leczenia.
Najczęstszee choroby pasożytnicze skóry to:
świerzb, choroba którą wywołuje świerzbowiec ludzki, żywiący się komórkami skóry. Składa on jaja pod naskórkiem w specjalnie wydrążonych norkach. Główny objaw świerzbu to silne swędzenie, przy czym nasilające się nocą. Choroba atakuje głównie dzieci oraz osoby z zaburzeniami odporności. Umiejscawia się najczęściej na rękach, palcach, brzuchu, pośladkach oraz narządach płciowych.
grzybica, która spowodowana jest najczęściej przez drożdżaka białego i może obejmować różne miejsca na ciele człowieka (stopy, paznokcie, głowa, język, narządy płciowe zewnętrzne). Na skórze powstają swędzące zmiany, które szybko się przenoszą. Grzybicy towarzyszą także problemy trawienne, stany zapalne, potliwość. Grzybica może zaatakować osoby w różnym wieku, a zarazić można się poprzez kontakt z osobą chorą. W przypadku zdiagnozowania grzybicy konieczne jest m.in. korzystanie wyłącznie z osobistych przyborów kosmetycznych.
nużeniec ludzki, zaliczany do pasożytów robakowatych. Żyje w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osoba chorą, ale też przez kontakt pośredni np. użycie czyjegoś ręcznika. Odżywia się on łojem i osoczem krwi. Wielu pacjentów nie wie, że jest zarażona tym pasożytem, dopóki nie pojawi się zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego. Leczenie nużeńca wymaga stosowania środków zewnętrznych oraz przyjmowania leków doustnych.
wszawica, którą wywołuje pasożyt wielkości ziarenka lnu o nazwie wesz ludzka. Może ona pasożytować na głowie, włosach łonowych, bądź na odzieży. Żywi się ludzką krwią. Wszy składają duże ilości jaj i przytwierdzają je do skóry człowieka specjalną wydzieliną, która nie daje się zmyć. Objawem charakterystycznym dla ukłucia tego pasożyta jest świąd. Z czasem na zmienionym miejscu może powstać ranka, która pokrywa się strupkiem.
Choroby pasożytnicze należy leczyć, gdyż bardzo szybko może dojść do zakażenia innych osób z najbliższego otoczenia. Leczenie jest długotrwałe i polega na włączeniu odpowiednich leków oraz bezwzględnym przestrzeganiu zasad higieny osobistej.
- dermatolog
- dermatofity izolacja i identyfikacja
- grzyby drożdżopodobne identyfikacja i lekowrażliwość
Tagi:
wszawica, nużaniec, grzybica, pasożyty skóry
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.