Diatermia krótkofalowa a zapalenie zatok przynosowych

Czytanie lektora:

zatoki rehabilitacja laryngologZatoki przynosowe - to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki mające połączenie z jamą nosową. Błona śluzowa wyściełająca puste przestrzenie w trakcie rozwoju wrosła w otaczające je kości, przyjmując od nich nazwę.

Do zatok przynosowych wliczamy zatoki czołowe, komórki sitowe, zatokę klinową oraz zatoki szczękowe, które jako pierwsze wykształcają się w rozwoju embrionalnym.

Rola zatok przynosowych w organizmie człowieka oraz ich charakterystyczne umiejscowienie jest bardzo istotna dla poprawnego funkcjonowania. Zadaniem zatok przynosowych jest utrzymanie pozycji stojącej, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, ochrona mózgoczaszki przed urazami, termoizolacja oraz ogrzewanie podstawy czaszki i oczodołu, zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki oraz wiele innych.

Problem pojawia się, gdy doświadczamy „zapalenia zatok”. Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się stan zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Z tego powodu odczuwamy uciążliwy ból w okolicy twarzy lub głowy.

W takiej sytuacji należy szybko zareagować i podjąć leczenie. Jest wiele sposobów walki z uporczywym stanem zapalnym, np. leki z grupy antybiotyków lub zabieg operacyjny, lecz niezbędną i najmniej inwazyjną metodą terapii jest diatermia krótkofalowa, typu Terapuls, stosowana w rehabilitacji.

laryngologDiatermią krótkofalową nazywamy proces poddania tkanek działaniu pola magnetycznego bardzo wysokiej częstotliwości i wytwarzania w nich tzw. ciepła endogennego. Diatermia pobudza układ immunologiczny, mobilizuje naturalne mechanizmy obronne i naprawcze organizmu. Efektem takiego działania jest przyspieszenie leczenia stanów zapalnych, złagodzenie bólu i rozluźnienie. Zabieg polega na przyłożeniu aplikatorów w obszar poddany rehabilitacji, trwa od 5 do 20 min.,  jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Zazwyczaj, należy przyjąć ok. 10 – 15 zabiegów, tak aby terapia przy użyciu tego sprzętu przyniosła pożądane i długotrwałe efekty. 

Zapalenie zatok, to schorzenie, któremu często nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Nie jest to postępowanie właściwe. Nieleczona, zaniedbana infekcja w obrębie zatok, może być przyczyną o wiele poważniejszych dolegliwości m.in. nawracających angin i zapaleń oskrzeli, ropni podtwardówkowych i nadtwardówkowych, zapalenia opon mózgowych, utraty słuchu, oraz zapaleń tkanek miękkich oczodołu.

zapalenie zatokPrzy okazji diagnostyki i leczenia zatok, warto sprawdzić czy przyczyną nie jest któraś z chorób autoimmunologicznych, która atakuje nabłonek. Trudne do wyleczenia, stany zapalne zatok, często zdarzają się przy chorobach jelita cienkiego, utajonej celiakii, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, chorobach tarczycy itp. Człowiek jest bardzo skomplikowaną maszynerią i nie można zapominać, że wszystko w nas, jest ze sobą połączone, nawet tak odległe narządy jak jelita i zatoki.

 

Tagi:

diatermia krótkofalowa, zatoki, zapalenie zatok, zatoka czołowa, nietolerancja glutenu

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,9 gwiazdki z 17 oddanych głosów.

<