Dieta bezglutenowa a konieczne badania

Czytanie lektora:

Dieta bezglutenowa jest bezwzględnym ograniczeniem, które wprowadza się do menu osób chorych na celiakię - pod kontrolą lekarza i po wykonaniu zleconych badań - i stosuje do końca życia. Jest to warunek konieczny, aby jelita nie zostały doszczętnie zniszczone, a pacjent wycieńczony z odwodnienia i niedożywienia.

Lekarz gastroenterolog kieruje pacjenta na badania w celu potwierdzenia podejrzenia u niego celiakii. Nie można w tym czasie samowolnie zacząć stosowania diety bezglutenowej, gdyż może to zafałszować wyniki badań i uniemożliwić postawienie dokładnej i prawidłowej diagnozy.

Najpierw wykonuje się badania krwi i oznacza stężenie przeciwciał: Ema (endomysium mięśni gładkich), tTG (przeciwko transglutaminazie tkankowej), GAF lub DGP (przeciwko gliandynie), AGA (przeciwciała antygliandynowe). Wynik dodatni badań potwierdza diagnozę.

Należy jednak nadmienić, że brak przeciwciał nie zawsze wyklucza celiakię, ponieważ pewien odsetek chorych nie wytwarza w ogóle przeciwciał. Może się również zdarzyć, że obecność przeciwciał nie zawsze będzie oznaczać zmiany w jelicie cienkim, dając możliwość rozpoznania celiakii. Dlatego do potwierdzenia celiakii wykonuje się badanie histopatologiczne wycinka jelita, do którego materiał pobiera się przy pomocy endoskopu z mikrokamerą podczas zabiegu gastroskopii. Z pobranych do badania wycinków ocenia się stopień zniszczenia kosmków jelitowych. Dostępne są także badania genetyczne pomagające zdiagnozować celiakię, których wykonanie zleca się pacjentom w uzasadnionych przypadkach: krewni 1 stopnia chorują na celiakię, pacjentom z cukrzycą typu 1, pacjentom z chorobami, które często występują z celiakią.

Dopiero po dokładnym zdiagnozowaniu należy przejść na dietę bez glutenu i nauczyć się rygorystycznie przestrzegać jej zasad. Poprawa zdrowia i samopoczucia pacjenta po wprowadzeniu diety tylko potwierdzi trafność diagnozy. Zupełna odbudowa kosmków jelitowych trwać może od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy i jest kwestią indywidualną, zależną od stopnia zaawansowania poczynionych zniszczeń w jelicie.

Tagi:

dieta bezglutenowa, gluten, badania

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<