Przewlekłe zapalenie trzustki

Czytanie lektora:

Głównym zadaniem trzustki jest wytwarzanie insuliny- hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. Oprócz tego wysyła do jelita cienkiego odpowiednie enzymy, dzięki którym możliwe staje się trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów.

Jeżeli równowaga w funkcjonowaniu enzymów trawiennych ulegnie zaburzeniu w pęcherzykach trzustki, wtedy dochodzi do ich aktywności w jej obrębie. Aktywne enzymy doprowadzają do samotrawienia się trzustki i sąsiadujących z nią tkanek. Wtedy następują nieodwracalne zniszczenia, ponieważ enzymy trawią ściany naczyń krwionośnych trzustki i przewodu pokarmowego, a efektem takiej sytuacji jest perforacja i krwotok wewnętrzny. Jest to stan zapalny trzustki.

Charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest trwający nawet do kilku tygodni - piekący, ściskający i przeszywający ból brzucha z lewej strony na górze. Dodatkowo może on promieniować do pleców i łopatki. Inne objawy towarzyszące to:

- biegunki tłuszczowe,

- stopniowy spadek masy ciała,

- zwiększone stężenie glukozy we krwi obwodowej,

- żółtaczka o niewielkim nasileniu.

Diagnostyka opiera się na badaniach obrazowych: ultrasonografii endoskopowej i tomografii komputerowej, a w przypadkach cięższych wykonuje się tzw. wsteczną endoskopową cholangiografię z kontrastem (ECPW).

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki może być prowadzone na kilka sposobów, a są one zależne od czynników wywołujących zapalenie, występujących powikłań, stadium, w jakim trzustka się znajduje, towarzyszących chorób.

- kortykoterapię stosuje się w przypadkach autoimmunologicznego przewlekłego zapalenia trzustki,

- leczenie objawowe polegające na zwalczaniu i eliminacji dolegliwości i innych chorób towarzyszących (np. cukrzycy),

- leczenie chirurgiczne stosuje się przy podejrzeniu lub wykryciu zmian rakowych, w celu usunięcia powikłań, przy bólu opornym na inne metody leczenia,

- leczenie farmakologiczne pod postacią enzymów trzustkowych zleca się w przypadku istnienia zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki,

- niebagatelną rolę w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki odgrywa dieta. Zaleca się wprowadzenie wysokobiałkowego i wysokokalorycznego menu — pod nadzorem specjalisty.

- dodatkowo pomocne przy eliminowaniu dolegliwości są: uregulowanie trybu życia i rytmu dobowego oraz zwiększenie aktywności fizycznej,

- w nielicznych przypadkach stosuje się leki przeciwbólowe.

Zaniedbana i nieleczona choroba może wywołać powikłania np. nowotwór trzustki, tętniaki, wysięk opłucnowy, zakrzepica żyły śledzionowej, czy wtórną cukrzycę.

Tagi:

ból brzucha, trzustka, zapalenie trzustki

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<