Choroby trzustki

Czytanie lektora:

raktrzustkiTrzustka pełni w organizmie dwie ważne funkcje. Produkuje enzymy trawienne takie jak: amylaza trzustkowa, lipaza trzustkowa, elastaza, kabroksypeptydaza itp., oraz  produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi: insulinę i glukagon.

Ból trzustki jest jednym z pierwszych objawów świadczących o problemach funkcjonowania narządu. Dopóki nie pojawia się on często i nie jest intensywny, nie stanowi dla pacjenta istotnego dyskomfortu lub problemu. Jednak w trakcie rozwoju choroby, bóle stają się coraz częstsze i bardziej bolesne.

Najczęściej występującymi schorzeniami trzustki są stany zapalne tego narządu. Pierwszym dotkliwym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający, utrzymujący się kilka dni, ból w górnej części brzucha, zwykle promieniujący, aż do pleców. W takich wypadkach natychmiast należy udać się do lekarza!

W ostrym zapaleniu trzustki bardzo silny ból pojawia się nagle i towarzyszy mu również gorączka i żółtaczka. Pacjenci zazwyczaj mają nudności, wymioty, odczuwają ból w mięśniach, tętno bywa znacznie przyspieszone, przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia tętniczego. Szybko dochodzi też do odwodnienia organizmu. Czasami pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego i zakażenie bakteryjne jelit. Jednym z podstawowych badań, które umożliwiają rozpoznanie zapalenia trzustki, jest oznaczenie enzymów trzustki (amylazy) w surowicy krwi i w moczu.  Wykonuje się również USG jamy brzusznej i tomografię komputerową. Ostre zapalenie trzustki bezwzględnie, musi być leczone w szpitalu. Chorzy otrzymują silne leki przeciwbólowe, oraz leki zmniejszające wydzielanie soku trzustkowego, który zawiera enzymy niszczące komórki narządu. W zależności od stanu chorego stosuje się różne postępowania lecznicze. W wielu przypadkach jedynym skutecznym lekarstwem jest głodówka. Często też stosuje się wyłącznie, dożylne odżywianie pozajelitowe. Przy podejrzeniu infekcji stosowana jest również antybiotykoterapia.

trzustkaRak trzustki to nowotwór trudny do zdiagnozowania. Bardzo długo nie daje żadnych objawów, a kiedy te się pojawiają na skuteczne leczenie może być za późno. Nowotwór trzustki, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. W Polsce wykrywa się około 7-8 tysięcy przypadków rocznie. Z tej liczby tylko około 10% chorych ma szanse na skuteczne wyleczenie z choroby, zanim nastąpią przerzuty. Z tego właśnie powodu tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań USG, zwłaszcza gdy pacjent cierpi na inne choroby przewodu pokarmowego.

Rozwój raka trzustki mogą przyśpieszyć niektóre przewlekłe choroby układu pokarmowego, m.in. cukrzyca, nieleczone  przewlekłe stany zapalne trzustki, źle leczona choroba wrzodowa żołądka, której efektem jest niedokwaśność soku żołądkowego. Charakterystycznymi objawami, które świadczą o pojawieniu się tego nowotworu są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka, anemia, zakrzepowe zapalenie żył lub wyczuwalny guz w okolicach pępka, czyli w nadbrzuszu. W celu potwierdzenia i ostatecznego rozpoznania nowotworu trzustki, najczęściej wykonuje się badania obrazowe. Należą do nich: USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe (EPCW), biopsja cienkoigłowa (BAC), laparoskopia z biopsją i ultrasonografia laparoskopowa, rezonans magnetyczny (MRI). Wskazane jest również  oznaczenie markerów nowotworowych, ułatwiające określenie typu nowotworu.

Niestety większość chorych trafia do onkologa w bardzo zaawansowanym stadium choroby, a wtedy możliwe jest już tylko leczenie paliatywne, czyli maksymalna poprawa jakości życia i łagodzenie objawów nowotworu.

linki wewnętrzne pod artykułem :

Tagi:

trzustka, zapalnie trzustki, rak trzustki

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 15 oddanych głosów.

<