Czym zajmuje się gastroenterolog?

Czytanie lektora:

uklad pokarmowy człowiekaDla wielu osób gastroenterologia jest ciągle mało znaną dziedziną medycyny, którą nie tak łatwo powiązać z konkretnymi dolegliwościami.

Gastroenterologia jest to ważny rozdział medycyny zajmujący się leczeniem dolegliwości mających związek z układem pokarmowym. Dolegliwości te związane są przede wszystkim z chorobami:

  • przełyku,
  • jelita grubego,
  • wątroby,
  • dróg żółciowych żołądka,
  • dwunastnicy,
  • jelita cienkiego,
  • trzustki.

Choroby dotyczące układu pokarmowego są w wielu przypadkach, spowodowane niezdrowym trybem życia oraz nieprawidłowym odżywianiem. Bardzo często ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne oraz hormonalne. Ze sposobów leczenia można przede wszystkim wymienić diagnostykę, leczenie farmakologiczne, endoskopowe oraz operacyjne. Typowymi badaniami diagnostycznymi są: gastroskopia, kolonoskopia, sigmoskopia, USG jamy brzusznej i USG transrektalne.

Specjalista gastroenterolog zajmuje się ukierunkowanym leczeniem zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz choroby wątroby i trzustki. Lekarze tej specjalności zajmują się diagnozą i terapią wszystkich nieprawidłowości występujących w obrębie układu pokarmowego: stanów zapalnych i infekcji, zmian nowotworowych oraz chorób autoimmunologicznych i czynnościowych.

Istnieje kilka głównych objawów, które mogą sugerować trudność z układem trawiennym. Podstawowym są silne lub przewlekłe bóle brzucha. Również zaparcia i wymioty albo nagły spadek wagi mogą być powodem do niepokoju.

Większość pacjentów spodziewa się, że problemy same znikną i sięga po ogólnodostępne środki znoszące objawy. Jednak gdy objawy się nasilają lub występują przez dłuższy czas, zdecydowanie należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Nie należy lekceważyć takich objawów. Zaburzenia  układu trawiennego mogą bowiem mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Trzeba też pamiętać, iż jedną z najpoważniejszych chorób tego układu jest nowotwór, który może się rozwijać w układzie pokarmowym. W takim wypadku wczesna diagnoza może zdecydować o szansach na wyleczenie.

 

Tagi:

gastroenterolog, gastrologia, badanie USG

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 92 oddanych głosów.

<