Grzybica przewodu pokarmowego, kandydoza to jedna z wielu chorób należących do grupy chorób zakaźnych, charakteryzujących się wysoką zaraźliwością, wywoływaną przez mikroskopijne grzyby różnego typu – obecnie rozpoznano blisko 200 gatunków grzybów bytujących w ludzkim przewodzie pokarmowym.
Grzybica przewodu pokarmowego (jelit) to dość nieprzyjemne schorzenie, wywoływane przez Candida albicans – gatunek grzybów zaliczanych do rzędu drożdżaków, który atakuje w szczególności osoby z obniżoną odpornością.
Do przyczyn zakażenia należy zaliczyć nieodpowiednie oddziaływania środowiska zewnętrznego:
- zanieczyszczenia
- toksyny
- stosowanie antybiotykoterapii, niekiedy też leków antykoncepcyjnych
- nadużywanie środków przeczyszczających
- przewlekły stres
- nieodpowiednia dieta (cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe)
Grzyby z rodzaju Candida są naturalnym „bywalcem” jelit i dopóki ich namnażanie jest zahamowane przez działanie innych bakterii jelitowych, są całkowicie niegroźne. Dopiero ich nadmierny rozwój, będący efektem zachwiania równowagi w fizjologicznej mikroflorze jelit, powoduje różne nieprzyjemne dolegliwości, które – właśnie – mogą stanowić objawy zakażenia grzybicą przewodu pokarmowego.
Objawy grzybicy jelit:
- zmieniająca się struktura kału
- wodniste biegunki występujące naprzemiennie z zaparciami
- wzdęcia
- burczenie w brzuchu
- charakterystyczne „przelewanie”
- uczucie pełności
- swędzenie okołoodbytnicze
- wypryski okołoodbytnicze
- niedowaga lub nadwaga
- spękane usta i biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust, niekiedy metaliczny posmak
- suchość w ustach i gardle
- nieokreślone bóle brzucha
- alergie pokarmowe
- zgaga
- trudności w trawieniu oraz nietolerancja na mleko, glutenu pszenicy i żyta
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Jeżeli więc trapi Was którekolwiek z powyższych dolegliwości, należy udać się od razu do lekarza gastrologa, by nie tracić czasu i jak najszybciej podjąć leczenie.
Leczenie grzybicy:
Leczenie grzybicy przewodu pokarmowego ma charakter antybiotykowy i jednocześnie probiotyczny.
Bardzo ważna jest również dieta wspomagająca działanie leków – tzw. dieta bezcukrowa, z której eliminuje się wszelkie cukry proste oraz dwucukry pochodzące z mleka i owoców. Zabronione jest więc spożywanie: cukru, miodu, słodyczy, mleka, jogurtów, owoców (zwłaszcza suszonych). Jedynymi dozwolonymi owocami są: grapefruit, kiwi i porzeczki. Zabroniona jest także mąka pszenna we wszystkich przetworzonych postaciach. Podstawę posiłku powinny stanowić świeże warzywa, kasze, makarony, ryż brązowy, pieczywo razowe na zakwasie oraz woda, której należy pić co najmniej 2 litry dziennie, gdyż wspomaga organizm w pozbywaniu się toksyn, które są uwalniane przez grzyby w dużych ilościach.
Tagi:
jelita, grzybica jelit, nalot na języku
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.