Mięta pieprzowa

Czytanie lektora:

Zielone leki –  Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

mięta lekarskaMięta to jedna z najdawniej znanych roślin leczniczych w wielu kręgach kulturowych. Ludzkość korzysta z jej leczniczych właściwości, prawdopodobnie już od epoki brązu, niewkluczone jest jednak, iż mięta towarzyszyła nam już wcześniej. Mięta jest powszechnie uprawiana w Europie, wielu rejonach Azji, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii. Zastosowania naparów, olejku miętowego, oraz świeżej rośliny, są różnorodne i mogą być dobrym środkiem pomocniczym w łagodzeniu wielu dolegliwości.

Mięta bywa stosowana w takich schorzeniach jak :

  • objawy zaburzeń trawienia, takich jak niestrawność, kolka jelitowa, brak łaknienia, wzdęcia, bóle kurczowe żołądka, choroby wątroby i dróg żółciowych.
  • olejek miętowy znalazł zastosowanie do inhalacji przy łagodzeniu kaszlu i przeziębienia. Wchodzi on też w skład płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym.
  • liście mięty, w postaci nacierań wykazują działanie przeciwświądowe, miejscowo znieczulające oraz przeciwzapalne. Ponadto wywołują uczucie chłodu. Dlatego w medycynie naturalnej zaleca się ich stosowanie m.in. w przebiegu ospy wietrznej.
  • mięta pieprzowa może być stosowana, aby przyśpieszyć gojenie nieestetycznych pęcherzy, będących objawem opryszczki. Udowodniono naukowo iż wodne wyciągi z liści mięty hamują aktywność opryszczki pospolitej.
  • mietamedycyna poleca stosowanie naparów z mięty przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, charakteryzujących się takimi objawami, jak odbijanie, nudności, zgaga, wzdęcia, brak łaknienia itp. Stosowana jest też przy niedostatecznym wydzielaniu kwasów trawiennych, nadkwaśności soku żołądkowego.
  • polecana jest w schorzeniach wątroby, a także woreczka żółciowego, przebiegającym z niedostatecznym wydzielaniu żółci lub niedostatecznym jej wpływie.
  • stosowana była również jako środek uspokajający.

Czasami mogą wystąpić reakcje alergiczne. Produkty zawierające liść mięty pieprzowej mogą powodować nasilanie zgagi. Długie oraz nadmierne spożywanie mięty może powodować zakłócenia snu i bezsenność. U dzieci, preparatów z olejkiem miętowym nie należy stosować bezpośrednio w obszarze nosa oraz klatki piersiowej, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu krtani oraz oskrzeli. Olejku miętowego i mięty nie powinno się stosować równocześnie z preparatami homeopatycznymi.

niestrawność miętaPrzed zastosowaniem każdego preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci, w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem.

Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż „wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

Tagi:

mięta pieprzowa, trawienie, żołądek, wątroba

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<