Leczenie zgagi

Czytanie lektora:

Pali i piecze w okolicy mostka?

gastrologKwaśny posmak utrzymuje się w buzi przez dłuższy czas? Jeśli takie dolegliwości towarzyszą Ci po zjedzeniu posiłku i trwają kilka godzin, to z pewnością dokucza Ci zgaga - warto udać się do specjalisty, który pomoże w jej skutecznym leczeniu. Czym jest zgaga? To symptom, który polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku. Doświadczamy wtedy nieprzyjemnego pieczenia i tzw. "odbijania". Bardzo często ból może promieniować również do gardła i krtani.

Co sprzyja jej powstawaniu?

Uczuciu zgagi sprzyjają przede wszystkim produkty, które stymulują żołądek do większego wydzielania kwasu – zaliczamy do nich:

  • napoje z kofeiną 
  • kawa,
  • herbata,
  • napoje gazowane
  • alkohol i papierosy
  • soki
  • cytrusy
  • pomidory
  • tłuste jedzenie
  • ostre przyprawy

Leczenie zgagi jest konieczne, gdyż może być ona nie tylko dręczącą dolegliwością, ale i objawem poważnej choroby. Jeśli jest częstym i regularnym symptomem, to warto udać się do specjalisty - gastrolog wykona specjalistyczne badania, które pozwolą postawić właściwą diagnozę.

Czy będzie potrzebna gastroskopia?

To jedno z badań, które może zalecić gastrolog, aby sprawdzić, czy pacjent nie cierpi na zapalenie przełyku bądź wrzodów wywołanych nieleczoną zgagą. Gastroskopia jest również badaniem, które wykrywa inne, towarzyszące zmiany w przełyku i żołądku.

Zgaga symptomem innych chorób Jeśli chory ma regularne problemy związane z tą dolegliwością, to lekarz z pewnością zbada pacjenta pod kątem chorób takich jak: refluks czy nadkwaśność żołądka (nadkwasota). Pierwsza z nich to cofanie treści pokarmowych z żołądka do przełyku - w trakcie tej choroby jednym z objawów jest także zgaga, gdyż szkodliwe kwasy wraz z pokarmem wydostają się do nieosłoniętego przełyku. Natomiast nadkwaśność żołądka to choroba, której objawami obok zgagi są wymioty, ból brzucha i nudności.

Leczenie zgagi sposobem na refluks, nadkwasotę i zapalenie przełyku W każdej z tych chorób zgaga jest jednym z głównych objawów. Gdy lekarz wykryje jedną z nich, z pewnością obok leczenia farmakologicznego zaleci zmianę diety, rezygnację z alkoholu i papierosów, a także regularne uzupełnianie płynów. Jeśli Twoja zgaga pojawia się regularnie i często, to warto jak najszybciej udać się do lekarza.

Tagi:

zgaga, kwaśny posmak, gastroskopia

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<