Cholestaza, czyli inaczej zastój żółci, pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zablokowania przepływu żółci, która – wytwarzana przez komórki wątroby – niezbędna jest do trawienia pokarmów, zwłaszcza tłuszczów, oraz do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K).
Obecnie rozróżnia się dwa rodzaje cholestazy: cholestaza wewnątrzwątrobowa (charakteryzującą się upośledzeniem wytwarzania żółci) oraz cholestaza zewnątrzwątrobową (cechującą się upośledzeniem odpływu żółci), a niekiedy i trzeci rodzaj – cholestazę ciążową.
Przyczyny:
Do pojawienia się cholestazy wewnątrzwątrobowej przyczyniają się wszystkie czynniki, które uszkadzają komórki wątroby, przez co zaburzają produkcję żółci oraz jej prawidłowy skład (alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenia wątroby, sepsa, wszelkiego rodzaju infekcje i etc.).
Przyczynami cholestazy zewnątrzwątrobowej mogą być wszystkie choroby dróg żółciowych, a więc i kamica żółciowa, i nowotwór dróg żółciowych, jak i choroby trzustki, będące przyczyną utrudnionego odpływu żółci i zalegania jej w wątrobie.
Objawy:
Do najczęstszych objawów cholestazy zalicza się uogólnione swędzenie skóry, nasilające się w sytuacji rozgrzania organizmu oraz w godzinach wieczorno-nocnych. Dodatkowymi objawami spowodowanymi brakiem żółci może być powiększenie wątroby bądź niekiedy śledziony, odbarwienie stolca (aż do kolorów zbliżonych do białego).
Leczenie:
Leczenie zastoju żółci uzależnione jest od przyczyny cholestazy. W przypadku złogów żółciowych stosuje się metodę endoskopową (polegającą na wyczyszczeniu przewodu żółciowego), w przypadku guza trzustki – leczenie operacyjne, a w przypadku zaawansowanego nowotworu trzustki – leczenie za pomocą stentu, ułatwiającego odpływ żółci. Jeżeli przyczyną cholestaza jest jakakolwiek choroba wątroby, leczy się wówczas dane schorzenie wątroby. Istotne jest także zadbanie o prawidłowy skład żółci. W tym celu należy dużo pić (aby nie doprowadzić do zagęszczenia żółci) oraz stosować leki rozszerzające przewody żółciowe lub zwiększające przepływ żółci przez drogi żółciowe (tzw. leki żółciopędne).
Tagi:
cholestaza, zastój żółci, wątroba, ciąża
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.