Zapalenie cewki moczowej - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

zapalenie cewki moczowejStan zapalny cewki moczowej to przykra dolegliwość dolnego odcinka dróg moczowych, występująca tak u kobiet, jak u mężczyzn, wywoływana poprzez rozmaite czynniki etiologiczne, przeważnie przenoszone drogą płciową. Wyróżnia się zapalenie rzeżączkowe (swoiste) oraz nierzeżączkowe (nieswoiste).

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane jest przez bakterie Neisseria gonorrhoeae; nierzeżączkowe – najczęściej przez Chlamydię trachomatis, rzadziej przez zakażenia bakteryjne lub działania toksyczne substancji wydalanych wraz z moczem. Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej zdecydowanie częściej występuje u kobiet.

Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Bardzo istotne jest skuteczne likwidowanie wszelkich stanów zapalnych dolnego odcinka dróg moczowych oraz niedopuszczenie do ich trwałego zapalenia w postaci utajonej oraz bezobjawowej, gdyż może to prowadzić do niewydolności nerek, a nawet mocznicy czy posocznicy.

Objawy:

  • wyciek z cewki moczowej
  • ból podczas oddawania moczu
  • częstomocz
  • swędzenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej
  • upławy (u kobiet, ale tylko w 50 procentach)
  • brak objawów ogólnych

Z powyższymi objawami należy się udać albo do lekarza ginekologa, albo do lekarza urologa. Każdy z nich przepisze odpowiednie – bakteriobójcze i moczopędne – leki (najczęściej Furaginę, gdyż jej spektrum oddziaływania jest bardzo szerokie).

Leczenie:

Leczenie jest doustne (czasem bywa antybiotykowe) i obowiązuje obydwojga partnerów seksualnych, którym do czasu wyleczenia zaleca się powstrzymanie od kontaktów seksualnych. Wskazane jest także w czasie trwania kuracji stosowanie jakichś suplementów z żurawiną działających osłonowo na drogi moczowe (ProUro, Urinal, Femisept URO). Dobrze jest je przyjmować jeszcze przez jakiś czas, profilaktycznie, po zakończeniu kuracji farmakologicznej, Nie bez znaczenia dla zapalenia cewki moczowej są też ciepłe kąpiele – łagodzą swędzenie i wyciszają ból.

Zapalenie cewki moczowej jest tą dolegliwością, która niestety lubi powracać. W takim przypadku dobrze jest zrobić posiew moczu w celu dokładnego zidentyfikowania bakterii.

Tagi:

cewka moczowa, zapalenie, rzeżączka, chlamydia trachomatis

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 31 oddanych głosów.

<