Salmonelloza - zakażenie bakterią Salmonelli

Czytanie lektora:

W ostatnim czasie bardzo wzrosła zachorowalność na salmonellozę. Chorobę wywołuje niebezpieczna bakteria Salmonella. Jej pałeczki po wniknięciu do organizmu zaczynają atakować i niszczyć śluzówkę przewodu pokarmowego i wytwarzać toksyny.

Do zatrucia może dojść o każdej porze roku po zjedzeniu zakażonej żywności pochodzącej od zakażonych zwierząt. Można się także zarazić po spożyciu żywności zanieczyszczonej kałem zakażonych zwierząt. Przemysłowe przetwórstwo mięsa i fermy drobiu sprzyjają zachorowalności na salmonellozę.

Źródłami zakażenia są przeważnie produkty spożywcze zakażone bakterią Salmonella enteritidis lub Salmonella typhimurium takie, jak: jajka, mięso, drób, ryby, mleko, woda, lody i ciastka, kremy, galaretki, pasztety, majonez, gotowe produkty garmażeryjne.

Ryzyko zakażenia pałeczkami Salmonelli zmniejszają takie działania, jak:

- solenie (w stęż. NaCl > 9% - giną),

- obróbka cieplna (pieczenie, smażenie, gotowanie, sterylizacja, pasteryzacja),

- kwaśne środowisko (pH < 4.5 – obumierają),

- niska temperatura (mrożenie, chłodzenie),

- konserwowanie.

Pierwsze objawy zakażenia salmonellozą można zaobserwować już po około 6 -72 godzinach od spożycia pokarmu. Są nimi: odwodnienie organizmu, wysoka gorączka (ponad 39 °C), ostry ból brzucha, wodniste biegunki, wymioty, nadwrażliwość na zapachy, dreszcze.

Rozpoznania choroby lekarz dokonuje na podstawie objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych na zidentyfikowanie pałeczek Salmonelli w kale.

Leczenie salmonellozy wymaga zastosowania kuracji antybiotykowej, a cięższe przypadki hospitalizacji, więc gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Bardzo ważna w czasie leczenia salmonellozy jest odpowiednia lekkostrawna dieta oparta na produktach hamujących biegunkę (gotowana marchew, kleik ryżowy gotowany na wodzie), elektrolity do picia, a po skończonej antybiotykoterapii – jogurty zawierające żywe kultury bakterii oraz mleko acidofilne.

Pałeczki Salmonelli, aby żyć, potrzebują wilgoci, ciepła i białka. Mając te warunki mogą przeżyć poza ustrojem żywiciela około 6 miesięcy i zarażać inne organizmy. Dlatego jak najszybciej należy podjąć leczenie i stosować odpowiednią profilaktykę. Dokładnie myć ręce mydłem po skorzystaniu z toalety i przed przystąpieniem do przyrządzania potraw. Należy dokładnie i często czyścić sprzęty kuchenne i przestrzegać warunków przechowywania produktów. Szczególną uwagę należy zwracać na daty przydatności i nie zamrażać ponownie rozmrożonych już raz produktów.

Tagi:

salmonelloza, bakteria Salmonella, ból brzucha, biegunka, odwodnienie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<