Łysienie u kobiet nie występuje tak powszechne jak u mężczyzn, ale nie oznacza to, że problem w ogóle nie istnieje. Panie także często walczą z utratą włosów.
Codziennie wypada nam do 100 włosów i jest to normalne zjawisko. Problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów się nasili. Trzeba wtedy bezwzględnie, jak najszybciej, zgłosić się do lekarza dermatologa aby ocenił, czy problem jest poważny i czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Często zdarza się, że wypadanie włosów jest tymczasowe i po kilku tygodniach wszystko wraca do normy.
Powody łysienia u kobiet mogą być różne i należą do nich m.in. silne przeżycie lub stres - który może przyczynić się do utraty włosów, przyczyny mechaniczne – zbyt silne i intensywne czesanie włosów, nieprofesjonalne zabiegi fryzjerskie z użyciem szkodliwych substancji, szybkie tempo życia – wiąże się często z nieodpowiednią dietą, a przecież to głównie w pożywieniu dostarczamy włosom wszelkich potrzebnych im witamin i mikroelementów, palenie tytoniu – ten nałóg wpływa negatywnie na cały nasz organizm, zanieczyszczenie środowiska – podobnie jak papierosy hamuje wytwarzanie białek, z których nasze włosy są zbudowane. Często przyczyną łysienia u kobiet są zaburzenia hormonalne lub choroby psychiczne np. depresja.
Istnieją też dużo bardziej poważne przyczyny łysienia wśród kobiet. Do wypadania włosów dochodzi również podczas chemoterapii czy leczenia cytostatykami. W tym przypadku nie zawsze chora pozbawiana jest wszystkich włosów. Czasem wypada tylko część. Najważniejszy jest w tym przypadku to, że włosy odrastają, często mocniejsze i bardziej gęste.
Łysienie androgenne jest to głównie męska dolegliwość, ale czasem pojawia się również u kobiet. Przyczyną takiego łysienia są męskie hormony produkowane w jądrach u mężczyzn, a w nadnerczach i jajnikach u kobiet. Łysienie androgenne u pań zaczyna się zwykle po 30-tym roku życia. Dolegliwość staje się bardziej widoczna po 40-tym roku życia, natomiast proces nasila się w czasie menopauzy. Łysienie androgenne przebiega inaczej u kobiet i u mężczyzn. Panie tracą włosy równomiernie na całej głowie.
Pierwszym krokiem jaki należy poczynić w walce z łysieniem jest wizyta u lekarza dermatologa. Przepisze on odpowiednią, indywidualnie dobraną kurację (czasami potrzebna jest skojarzona terapia hormonalna lub wizyta u lekarza psychiatry ). Preparaty oraz leki przeciw wypadaniu włosów są coraz lepsze. Rezultaty jednak nie pojawią się natychmiast. Leczenie łysienia musi potrwać co najmniej kilka miesięcy i dopiero po tym czasie możemy przekonać się czy kuracja pomogła.
Tagi:
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.