Skrzyp polny - zastosowanie w leczeniu

Czytanie lektora:

W dawnym lecznictwie ludowym ziele skrzypu polnego było używane jako środek wspomagający przeciwko krwawieniom z narządów wewnętrznych, w chorobach płuc, nerek i pęcherza, do płukania ust i gardła w stanach zapalnych, a także jako łagodny środek moczopędny.

Obecnie ziele skrzypu ma o wiele więcej zastosowań, gdyż wiadomo, że jest to prawdziwa skarbnica wielu cennych substancji. Zawiera między innymi: flawonoidy, kwasy organiczne, sterole roślinne, saponiny, związki mineralne, a przede wszystkim stanowi bogate źródło krzemu. Krzem jest obecny w niemal każdej tkance organizmu i bierze udział w syntezie oraz pracy komórek (między innymi włosów, skóry i paznokci). Dlatego skrzyp polny zyskał dużą sławę w przemyśle kosmetycznym i medycynie naturalnej. Zawartość krzemu ma zbawienny wpływ na osłabione cebulki włosów, ogólny wygląd i nawilżenie skóry oraz wzmacnia paznokcie.

Zawarty w nim krzem utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych (tkanki łącznej), a flawonoidy zapobiegają odkładaniu w nich związków tłuszczowych i utlenianiu cholesterolu. Skrzyp wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także moczopędne - więc z powodzeniem stosuje się napary z tego zioła przy stanach zapalnych dróg moczowych, skazie moczanowej, kamicy nerkowej i usuwaniu toksyn z organizmu. Stosowanie naparu ze skrzypu polnego polecane jest także przy opuchliźnie nóg, gdyż działa moczopędnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne, a tym samym wpływa na zmniejszenie obrzęków. Skrzyp pobudza również doskonale przemianę materii. Związki krzemu utrudniają odkładanie tłuszczu w tkankach i wywierają korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną.

Skrzyp posiada właściwości zwiększające krzepliwość krwi – stąd jego działanie przeciwkrwotoczne (np. przy nadmiernie obfitych miesiączkach). Ma również właściwości krwiotwórcze – wpływa na przyrost liczby czerwonych krwinek i podwyższenie poziomu hemoglobiny (zapobiega anemii) oraz wzmacnia i uszczelnia krwionośne naczynia włosowate (kapilary).

Skrzyp polny ze względu na swoje właściwości ściągające i przeciwzapalne znalazł zastosowanie jako środek do przemywań ropni oraz czyraków, jak również np. do okładów przy zapaleniach mieszków włosowych (podudzi, łuszczycy skóry). Przy bólach typu korzonkowego i reumatycznych polecane są kąpiele w odwarze ze skrzypu (przy okazji taka kąpiel wpływa korzystnie na stan skóry). Kąpiele stóp w odwarze ze skrzypu polnego są pomocne przy ich nadmiernej potliwości. Skrzyp polny przyspiesza również gojenie ran i oparzeń.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania w stosowaniu skrzypu polnego to trzeba wiedzieć, że długotrwałe jesgo stosowanie może przyczynić się do wystąpienia niedoboru witaminy B1 w organizmie. Nie jest również polecany osobom cierpiącym na niewydolność nerek i serca.

hematolog

dietetyk

Tagi:

skrzyp polny, napar, skóra, paznokcie, włosy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<