Polimialgia reumatyczna - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

Polimialgia reumatyczna to choroba reumatyczna o pochodzeniu zapalnym, należąca do grupy chorób układowych w obrębie tkanki łącznej. Choroba ta dotyczy głównie osób starszych po 70 roku życia.

Przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca znane, wiadomo natomiast, że jest chorobą autoimmunologiczną w przebiegu której komórki odpornościowe atakują mięśnie i doprowadzają je do stanu zapalnego. Przeprowadzone dotychczas badania wykazały też predyspozycje genetyczne do tej choroby.

Do objawów tej choroby należą głównie:

- objawy grypopodobne (gorączka, ogólne rozbicie, osłabienie, brak apetytu);

- sztywność i ból mięśni karku, obręczy barkowej i biodrowej (szczególnie rano po przebudzeniu). Ból jest rwący i promieniuje do stawów kolanowych i łokciowych, jest także wyczuwalny podczas ucisku;

Aby zdiagnozować tę chorobę konsultacją u internisty nie wystarczy. Pacjent z podejrzeniem polimialgii zostaje skierowany na badania krwi. Podwyższony poziom OB (powyżej 100 mm po godzinie) i wysokie stężenie białka CRP, niedokrwistość, nadpłytkowość, a także zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (fotostazy alkalicznej) wskazuje na chorobę. U chorych dodatkowo można zauważyć zmniejszanie wydzielania kory nadnerczy (np. kortyzol). Dodatkowymi badaniami, wykonanie których zleca już lekarz reumatolog są: USG oraz rezonans magnetyczny. Dzięki tym badaniom można zdiagnozować zapalenie błony maziowej stawów oraz pochewek ścięgien.

Leczenie polimialgii reumatycznej:

Leczenie tego schorzenia przeważnie opiera się na terapii sterydowej i trwa co najmniej około roku. W razie konieczności, pomocniczo można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pierwsze objawy choroby, takie jak sztywność i ból stawów oraz mięśni, cofają się już po kilku dniach. W trakcie leczenia pacjent pozostaje pod regularną kontrolą reumatologa, ale wskazana jest też rehabilitacja z ukierunkowaniem na zapobiegnięcie przykurczom oraz upadkom, a także na wzmocnienie mięśni. Polimialgia jest chorobą całkowicie uleczalną i do jej nawrotów dochodzi niezwykle rzadko.

Tagi:

polimialgia reumatyczna, przykurcze mięśni, rehabilitacja

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,4 gwiazdki z 59 oddanych głosów.

<