Jak poradzić sobie ze zdradą?

Czytanie lektora:

zdradaNiewierność można określić jako jeden z najbardziej przykrych, bolesnych i emocjonalnie wyczerpujących doświadczeń. Przeważnie bywa skutkiem kryzysu, toczącego się w związku od dawna. Często ujawnienie zdrady staje się apogeum tego kryzysu, sytuacją konfrontującą parę z koniecznością stawienia czoła problemom, które są jej udziałem.

Jest to tak duże wyzwanie, że ludzie właśnie w takim momencie decydują się na konsultację z terapeutą. Nagłemu zniszczeniu ulegają  przekonania i założenia odnośnie swojego partnera i związku,  tworzenia rodziny, siebie samego i relacji w ogóle. Często konsekwencją odkrycia zdrady staje się depresja i stany lękowe. Ich nasilenie może stać  się na tyle duże, że oprócz psychoterapii, potrzebne jest krótkoterminowe wsparcie lekarza psychiatry.

W radzeniu sobie ze zdradą pomocne jest przede wszystkim odzyskanie siebie, jako osoby niezależnej w każdym aspekcie życia.  Aby tego dokonać, należy  przyjąć i zrozumieć, wszystkie uczucia, które się pojawiły w tej raniącej sytuacji. Zdrada porusza dosyć często wcześniejsze urazy emocjonalne lub  historię z przeszłości, która ożywa na nowo. Czujemy się tak, jakbyśmy znowu pojawili się,  w znanej roli z naszej przeszłości.

Kolejny element terapii, pomagający poradzić sobie ze zdradą, to zrozumienie mechanizmów, rządzących sytuacją zdrady i tym, co się dzieje z osobami i relacją po zdradzie. Kiedy emocje ulegną wyciszeniu, można zacząć zmieniać siebie, swoją relację oraz zacząć podejmować podmiotowe decyzje. Potem przychodzi czas na  zastanowienie, czego sygnałem była zdrada i czego brakowało w relacji między partnerami.

psychoterapia parZdradę, zawsze odbiera się bardzo osobiście, ponieważ godzi ona w poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Pomocy w odzyskaniu siebie samego potrzebują kobiety i mężczyźni – bywa, że panom jest trudniej, bo zdrada godzi w dumę osobistą. I ta duma właśnie utrudnia im poszukiwanie pomocy.

To właśnie, wtedy warto zgłosić się do grupy wsparcia albo psychoterapeuty.

Przyczyny zdrady bywają różne, a ich zrozumienie nie zawsze jest możliwe. Mogą to być przewlekłe  kryzysy, wówczas zdrada bywa odreagowaniem emocji z nimi związanymi. Sama zaś zdrada wywołuje w człowieku niesamowity dyskomfort.  Może to być moment, w którym należałoby rozpocząć terapię małżeńską. Wydaje się, że konsultacja z terapeutą w takiej chwili jest dobrym pomysłem. Daje ona parze szansę na wspólne, a jednocześnie w obecności osoby neutralnej i życzliwej, przyjrzenie się zaistniałej sytuacji oraz zadecydowanie, co dalej ze związkiem.

Psychoterapia pomaga świadomie i konstruktywnie przechodzić przez  etapy tego procesu, żeby uznać  w końcu sprawę za zamkniętą.

Tagi:

zdrada, psychoterapia

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<