Cytologia cienkowarstwowa (jednowarstwowa) - czym różni się od zwykłej?

Czytanie lektora:

Podczas wizyty u lekarza ginekologa u większości Pań przynajmniej raz w roku zostaje wykonane badanie cytologiczne. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy złuszczające się komórki, które wytwarza szyjka macicy nie posiadają zmian patologicznych.

Z pewnością, zastanawiałyście się wiele razy nad dokładnością cytologii - jaką masz pewność, że wykonywanie jej rokrocznie uchroni Cię przed rakiem szyjki macicy? A co z wirusem HPV i innymi grzybami, pierwotniakami czy bakteriami?

Dbając o zdrowie każda z kobiet powinna mieć świadomość, że oprócz zwykłej cytologii można również wykonać cytologię jednowarstwową. Dlaczego?

Cytologia cienkowarstwowa  (jednowarstwowa) jest dokładniejsza od tej wykonywanej metodą tradycyjną. Główną jej zaletą jest przede wszystkim możliwość wykrycia zmian już we wczesnych stadiach chorobowych. Preparat do badania to pojedyncza warstwa komórek, który zostaje umieszczony w pojemniku z płynem utrwalającym, dzięki czemu otrzymujemy wymaz lepszej jakości, a co za tym idzie mamy większą pewność otrzymania dokładnego wyniku odzwierciedlającego nasz aktualny stan zdrowia.

Natomiast w badaniu cytologicznym metodą tradycyjną (cytologia konwencjonalna) materiał z szyjki macicy nakładany jest na szkiełko, co niestety może być związane ze złym pobraniem, rozprowadzeniem, czy też nałożeniem się komórek - co nie ma miejsca podczas cytologii jednowarstwowej.

Znaczącą różnicą między cytologią jednowarstwową, a konwencjonalną jest to, że podczas pierwszej, dodatkowo możemy wykonać test na obecność wirusa HPV, który jest jednym z powodów raka szyjki macicy.

Jednowarstwowe badanie cytologiczne (inaczej zwane: cienkowarstwowe, LBC, na podłożu płynnym) mające pozytywny wynik i ujemny wynik testu na obecność wirusa HPV, gwarantują nam rozwój raka szyjki macicy równy zeru przez 3 lata, co jest niewątpliwym plusem ekonomicznym i komfortem psychicznym dla pacjentki.

Tagi:

cytologia jednowarstwowa, cytologia cienkowarstwowa, szyjka macicy, nowotwór

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 8 oddanych głosów.

<