Alergia i uczulenie na pyłki na wakacjach

Czytanie lektora:

alergieAlergie są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Według ostatnich badań liczba alergików podwaja się co około 15 lat.

Na alergię może zapaść każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, choć najczęściej spotyka ona mieszkańców dużych miast. Dzieje się tak na skutek wysokiego stężenia w powietrzu związków siarki i azotu, które drażnią błonę śluzową i osłabiają system immunologiczny. Najczęściej występują alergie wziewne – powodowane przez pyłki roślin, sierść zwierząt czy kurz. Nieleczona alergia może przekształcić się w astmę i znacznie obniżyć jakość życia. Dlatego tak ważne jest jej rozpoznanie – do którego wystarczą proste testy skórne  – oraz leczenie pod nadzorem alergologa.

Czas ekspozycji na alergeny różni się w zależności od regionu geograficznego – w Polsce trwa on od przedwiośnia do jesieni, w krajach Europy Południowej, gdzie klimat jest łagodniejszy a okres wegetacji dłuższy, od lutego do października. Wydłużony czas występowania alergenów powoduje jednak ich mniejsze stężenie w powietrzu, co jest korzystne dla organizmu alergika.

Alergicy wybierający się na wakacje powinni planować urlop korzystając z kalendarza pyleń, tak, aby uniknąć przebywania w miejscach o podwyższonym stężeniu alergenów. Pomimo stosowania różnych środków ostrożności, wakacje dla alergików mogą być trudnym czasem – stężenie alergenów występujące w powietrzu jest wysokie, a zmiany temperatury, ciśnienia i klimatu dodatkowo zaostrzają objawy alergii.

Stosunkowo najlepszym wyjściem jest wyjazd nad morze, np. w rejon śródziemnomorski, gdzie obecność alergenów nie jest tak duża, a ich szczytowe stężenie w powietrzu wypada w maju, czyli przed rozpoczęciem sezonu urlopowego. Dobrze jest również sprawdzić miejsce zakwaterowania, co pozwoli odrzucić lokalizacje niesprzyjające alergikom – położone w centrach miast czy otoczone roślinami, których pyłki mają właściwości alergenne.

alergiaNiezbędnym wyposażeniem każdego alergika na urlopie jest dobrze zaopatrzona apteczka, której zawartość pozwoli ograniczyć negatywne symptomy alergii. Oczywiście leków nie należy przyjmować bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje między sobą, a także ze składnikami posiłków.

Apteczka alergika, oprócz leków na receptę, powinna zawierać medykamenty, których działanie łagodzi objawy świądu, pieczenia oczu czy kichania, jak również te, które blokują receptory histaminowe – oparte o cetyryzynę (Zyrtec i pochodne) lub loratadynę (Claritine i podobne).

Loratadyna, w przeciwieństwie do cetyryzyny, nie powoduje senności i nie upośledza koordynacji ruchowej, jest więc polecana kierowcom. Przydatne w trakcie urlopu są również leki z kortyzonem, najczęściej w postaci maści, które przyspieszają ustąpienie alergicznej reakcji skórnej. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą także wapna i witamin oraz leków miejscowo obkurczających naczynia krwionośne. Przydatne mogą być też leki przeciwalergiczne stosowane na śluzówkę nosa oraz krople do oczu.

 

 

 

 

 

Tagi:

alergia pokarmowa, wakacje, uczulenie pokarmowe, dieta

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<