USG gruczołu krokowego (TRUS)

Czytanie lektora:

USG gruczołu krokowego (TRUS) to ultrasonograficzne badanie transrektalne prostaty, czyli odbywające się drogą przezodbytniczą. Jego głównym celem jest ocena objętości i budowy gruczołu krokowego oraz rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych narządu.

Kiedy wykonuje się USG gruczołu krokowego TRUS?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie przerostu prostaty, którego nie udało się potwierdzić wyłącznie badaniem palpacyjnym per rectum. Na badanie USG kierowani są również mężczyźni, u których występują objawy różnych chorób prostaty (np. zapalenia, czy przerostu) lub mających niepokojące wyniki markerów nowotworowych np. podwyższony poziom PSA. Czasami wskazaniem do badania jest także niepłodność.

Uwaga! Badanie USG nie pozwala stwierdzić wczesnego stadium raka – jeśli istnieje podejrzenie obecności komórek nowotworowych, przeprowadza się biopsję prostaty.

Na czym polega USG gruczołu krokowego TRUS?

Badanie TRUS odbywa się drogą przezodbytniczą, jest więc mało komfortowe dla pacjenta, ale nie jest bolesne. Trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Przeprowadzane metodą transrektalną USG nie wymaga pełnego pęcherza, rzadko też konieczna jest lewatywa. Dla własnego komfortu, a także ułatwienia lekarzowi przeprowadzenie badania warto zadbać o wypróżnienie na 2-3 godziny przed badaniem, a także o właściwą higienę.

 

Podczas badania USG gruczołu krokowego TRUS pacjent jest poproszony przez lekarza o przyjęcie jednej z dwóch pozycji:

- pozycji leżącej na boku,

- pozycji kolankowo-łokciowej.

Lekarz przeprowadzający badanie najpierw nakłada na głowicę USG specjalny żel, następnie wprowadza urządzenie do odbytu pacjenta. Głowica USG jest niewielka i ma kształt ułatwiający manipulowanie nią podczas badania – obracanie głowicy jest konieczne w celu uzyskania pełnego obrazu gruczołu krokowego od wewnątrz. Po kilku minutach badania lekarz wyciąga głowicę aparatu, a pacjent może się ubrać.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu TRUS?

Wyniki badania są widoczne od razu na monitorze, jednak do celów diagnostycznych konieczne jest zwykle opisanie ich przez lekarza.

Transrektalne badanie USG prostaty nie jest inwazyjne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania i są to przede wszystkim hemoroidy lub krwawienia z odbytu o innym podłożu.

Podczas badania USG gruczołu krokowego TRUS czasami wykonuje się biopsję prostaty – o takim zabiegu jednak pacjent powinien być poinformowany odpowiednio wcześniej, ponieważ to badanie jest inwazyjne i wymaga odpowiedniego przygotowania. 

Tagi:

USG gruczołu krokowego, badanie TRUS, badanie transrektalne

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 7 oddanych głosów.

<