Jak wyleczyć stulejkę?

Czytanie lektora:

stulejka urologStulejka to schorzenie występujące u mężczyzn, które może mieć charakter nabyty bądź wrodzony. Polega ono na zwężeniu ujścia napletka, które w znaczący sposób utrudnia, bądź całkowicie uniemożliwia, ściągnięcie napletka zarówno z penisa będącego w stanie spoczynku jak i we wzwodzie.

W przypadku noworodków oraz małych chłopców odciągnięcie napletka do rowka zażołędnego jest niemożliwe. To normalny stan fizjologiczny i nie należy absolutnie próbować robić tego na siłę.   Stanem chorobowym można nazwać stulejkę dopiero w pewnym okresie rozwoju organizmu mężczyzny. Stulejką nazwać można też sytuację, gdy na penisie podczas spoczynku możliwe jest odprowadzenie napletka, ale w momencie wzwodu wywołuje to nieprzyjemny ucisk oraz ból.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia stulejki wrodzonej jest patologia budowy napletka. Natomiast stulejka nabyta jest zazwyczaj spowodowana np. przez liszaj, a więc choroby polegające na pogrubieniu skóry i wytworzeniu w tym miejscu białawych grudek. Kolejnym powodem powstawania stulejki mogą być stany zapalne okolic intymnych oraz nieprawidłowa higiena i pielęgnacja w okresie niemowlęcym. Przyczyną  tego schorzenia mogą być również powikłania cukrzycowe, ponieważ wysoki poziom cukru w moczu sprzyja rozmnażaniu się bakterii pod napletkiem. Powodem mogą być również przebyte urazy tej części ciała.

Głównym objawem jest trudność w oddawaniu moczu, gdy dziecko odczuwa dyskomfort, ból i pieczenie. Mocz wtedy wypływa cienką strużka lub gromadzi się pod napletkiem powodując infekcje i powracające stany zapalne. Powodem do niepokoju powinien być zaczerwieniony kolor prącia.

Leczenie stulejki jest konieczne, gdyż istnieje wiele powikłań. Jeśli pacjentem jest dziecko, konsultacja powinna odbyć się jak najszybciej u urologa dziecięcego lub chirurga dziecięcego, który oceni stan napletka oraz wdroży odpowiednie leczenie. U dzieci powszechne jest leczenie maściami sterydowymi, które są w stanie doprowadzić do odklejenia się napletka oraz przywrócenia jego funkcji. Czasem jednak niezbędna staje się operacja, którą u dzieci obowiązkowo przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg taki polega na poszerzeniu ujścia napletka, tak aby swobodnie dawał się zsuwać z żołędzi lub na całkowitym usunięciu napletka.

Leczenie u osób dorosłych w zdecydowanej większości przypadków wymaga małego zabiegu operacyjnego, o niewielkiej bolesności. Może on być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

Stulejka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale źródło poważnych problemów z drogami moczowo-płciowymi. Stulejka u dorosłych ponadto może być przyczyną trudności podczas stosunków seksualnych. Bezwzględnie każde podejrzenie stulejki powinno skłonić mężczyznę do wizyty u doświadczonego  lekarza urologa.

W naszej lecznicy, wykonujemy zabieg koagulacji monopolarnej stulejki u doroslych mężczyzn. Zabiegi przeprowadzają wspólnie dwaj doświadczeni lekarze urolodzy: dr.n.med. Sławomir Poletajew oraz dr. Tomasz Mutrynowski. Zabieg jest prawie bezbolesny, a pacjent po kilkunastu minutach, może spokojnie wrócić do domu.

Tagi:

stulejka, stulejka wrodzona, stulejka nabyta, prącie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,4 gwiazdki z 32 oddanych głosów.

<