Badania ginekologiczne profilaktyka

Czytanie lektora:

ginekolog badaniaJedną z najlepszych form profilaktyki chorób narządu rodnego - srom, pochwa, macica (z szyjką macicy), przydatki prawe i lewe (jajniki i jajowody) - jest zestawione badanie ginekologiczne (we wzierniku ginekologicznym, badanie dwuręczne ginekologiczne, badanie piersi).

Badaniom tym powinny poddać się kobiety w wieku od 16-go do 80-go roku życia. Dziewczynki i młodzież do 16-go roku życia podlegają badaniom w Poradni Ginekologicznej Wieku Dziecięcego. Kobiety przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się na badanie do lekarza ginekologa mimo, że nie mają żadnych dolegliwości z zakresu narządu rodnego - badania profilaktyczne.


Lekarz ginekolog po przeprowadzeniu badania i rozmowy z pacjentką, w razie potrzeby zleci badania dodatkowe - USG narządu rodnego, USG piersi lub mammografię, cytologię - rozmaz pobrany z szyjki macicy lub inne badania diagnostyczne.

Kobiety regularnie wykonujące badania cytologiczne co 1-1,5 roku są spokojniejsze i nie towarzyszy im obawa i niepewność co do wyniku badania. W trakcie mojej długoletniej praktyki szpitalnej i ambulatoryjnej, często zdarzało się i niestety nadal zdarza, że zgłasza się kobieta, która nie była u ginekologa kilka lub kilkanaście lat.


ginekologPrzeważ nie są to kobiety 60-70 letnie, które uważają, że w tym wieku nie potrzeba badać się ginekologicznie - jest to pojęcie bardzo błędne, ponieważ w tym wieku zdarzają się poważne choroby narządu rodnego. Kiedy pojawiają się objawy choroby (np. krwawienie z dróg rodnych, bóle w podbrzuszu i krzyża) - może być już za późno na leczenia radykalne, operacyjne - pozostaje leczenie zachowawcze.
Badanie profilaktyczne ogiczne raz w roku pozwala na wczesne wykrycie chorób narządu rodnego i możliwość podjęcia leczenia prowadzącego do wyzdrowienia. Młode kobiety powyżej 18go roku życia powinny zgłosić się na badanie ginekologiczne, nawet jeśli nie podjęły jeszcze współżycia seksualnego celem wykluczenia wad rozwojowych i chorób narządu rodnego.

Namawiam wszystkie Panie - zgłaszajcie się do lekarza ginekologa celem przeprowadzenia badania ginekologicznego - profilaktycznego.

Tagi:

badanie ginekologiczne, ginekolog, cytologia, jajniki, badanie piersi

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<