Kolka wątrobowa jest sygnałem nieprawidłowego funkcjonowania pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Przyczyną powstawania kolki wątrobowej jest zaburzenie pracy pęcherzyka żółciowego. Zadaniem tego organu jest magazynowanie i w odpowiednim czasie uwalnianie żółci, która jest niezbędna przy trawieniu pokarmu. Jeżeli woreczek żółciowy zostanie „zaśmiecony” złogami cholesterolowymi (powstałymi wskutek spożywania ciężkostrawnych posiłków bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego), które zaburzają jego kurczenie się, wówczas zaczyna się kurczyć silniej, aby wykonać swoją pracę (wypchnąć żółć w stronę światła dwunastnicy). Następuje wzrost napięcia w ściankach woreczka. Taka sytuacja wywołuje kolkę wątrobową, a wraz z nią bardzo intensywny ból.
Objawy pojawiają się zazwyczaj po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Kolka wątrobowa charakteryzuje się nagłym, ostrym i bardzo intensywnym bólem w okolicy prawego podżebrza albo w nadbrzuszu środkowym. Ból może trwać do kilku godzin i promieniować do pleców oraz prawej łopatki. Mogą mu towarzyszyć inne objawy jak: zgaga, wzdęcia, puste odbijanie, nudności i wymioty, dreszcze.
W diagnostyce tej choroby przeważnie wykonuje się badanie fizykalne, badanie USG jamy brzusznej albo USG endoskopowe. Kolka wątrobowa w większości przypadków sygnalizuje o istnieniu kamicy żółciowej, dlatego nie wolno lekceważyć objawów i podjąć leczenie jak najszybciej.
W przewlekłych i cięższych przypadkach zazwyczaj operacyjnie usuwa się woreczek żółciowy, a drogi żółciowe chirurgicznie zostają odtworzone i poszerzone. Przy leczeniu objawowym kolki wątrobowej podaje się środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Warto również przejść na lekkostrawną dietę i stosować zioła żółciopędne.
Należy pamiętać, że bagatelizowanie ustalenia przyczyn kolki wątrobowej może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób i niebezpiecznych powikłań np. ostrego zapalenia trzustki lub woreczka żółciowego, wymagających niezwłocznej hospitalizacji w celu ratowania życia.
Tagi:
kolka wątrobowa, ból pod żebrami, trzustka
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.