- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Niestrawność jest powszechną dolegliwością, która pojawia się wówczas, gdy następuje problem z przejściem pokarmu przez układ trawienny. Dotyczy każdej grupy wiekowej, równie kobiet, mężczyzn oraz dzieci.
Istnieje wiele przyczyn niestrawności, wśród których należy wymienić:
Objawy, które świadczą o złym trawieniu, pojawiają się zwykle w niedługim czasie po spożyciu posiłku (około 2-3 godzin) i należą do nich:
- ból w górnej części brzucha (kłujący lub kurczowy, skupiony lub rozlany, promieniujący do pleców albo w stronę mostka),
Leczenie niestrawności jest zależne od przyczyn, stopnia nasilenia i częstości jej występowania. Jeżeli zaburzenia trawienia zdarzają się sporadycznie, wystarczy kontrola diety, a w razie pojawienia się dolegliwości zastosowanie odpowiednich herbatek ziołowych i środków na niestrawność. Konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania, tzn. jeść należy powoli, dokładnie rozdrabniając i połykając każdy kęs. Jeść posiłki o temperaturze pokojowej i nie przejadać się.
Natomiast, gdy zaburzenia są przewlekłe, niezbędne staje się udanie do lekarza i wykonanie odpowiednich badań. Aby móc dokładnie zdiagnozować przyczynę, przeważnie wykonuje się USG jamy brzusznej oraz badanie endoskopowe żołądka, przełyku i dwunastnicy. Nie należy lekceważyć nawracających objawów niestrawności, ponieważ często się zdarza, że jest to objaw cukrzycy, choroby wrzodowej lub refluksowej, a nawet stanu przednowotworowego.
POWRÓTdyspersja, niestrawność, żołądek, badanie endoskopowe, USG jamy brzusznej
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 5 gwiazdki z 3 oddanych głosów.