Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Czytanie lektora:

urolog warszawaOdmiedniczkowe zapalenie nerek to zdecydowanie jedna z cięższych chorób układu moczowego. Pojawia się najczęściej jako wynik nieleczonej infekcji cewki moczowej lub pęcherza moczowego, która przedostała się właśnie do nerek. Jej charakter może być ostry, jak też i przewlekły (zaawansowany).

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą dość poważną. Nieleczone, może – po przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek, prowadzić nawet do niewydolności tego narządu. Wówczas konieczne jest leczenie tzw. nerkozastępcze, najczęściej za pomocą dializ. Niekiedy jednak to nie wystarczy i potrzebny jest również przeszczep nerki, jedyne wyjście ratujące życie. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze leczenie infekcji dróg moczowych.

Przyczyny ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek:

  • zakażenie bakteryjne (80 proc.) – pochodzące z dolnych dróg moczowych, najczęściej bakteriami E. Coli, rzadziej gronkowcami, dwoinką rzeżączki
  • zakażenie wirusowe – nierzadko wirusem opryszczki podczas kontaktów seksualnych
  • zakażenie grzybicze – u chorych z obniżoną odpornością, leczonych antybiotykami lub lekami immunosupresyjnymi, a także u pacjentów długotrwale cewnikowanych
  • przedostanie się do nerek drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez krew

Przyczyny przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, czynniki sprzyjające:

  • wady rozwojowe
  • zaburzenia odpływu z układu moczowo-płciowego (kamienie, zmiany nowotworowe, przerost prostaty etc.)
  • ciąża
  • cukrzyca
  • intensywne życie seksualne
  • refluks pęcherzowo-moczowy

Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek:

leczenie nerekW przypadku postaci ostrej choroby dominującym objawem jest nagły i ostry ból w okolicy lędźwiowej, który potrafi promieniować aż do pachwiny. Dodatkowo pojawiają się objawy typowe dla zapalenia dolnych dróg moczowych, czyli: osłabienie, gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty, ból podczas oddawania moczu, częstomocz, częste parcie na mocz (z pieczeniem), krwiomocz.

Charakterystycznym objawem zapalenia nerki jest tzw. objaw Goldflama (dodatni), charakteryzujący się dotkliwym bólem podczas uderzania okolicy lędźwiowej pleców pacjenta.

Postać przewlekła przebiega bezobjawowo albo skąpo objawowo. W celu potwierdzenia diagnozy, lekarz zleca wykonanie badania moczu (badania ogólne, posiewy, badania jakościowo - ilościowe – w zależności od prawdopodobnej przyczyny choroby) oraz badanie USG jamy brzusznej z układem moczowym, obrazującego nerki.

Leczenie odmiedniczkowego zapalenie nerek trwa zazwyczaj około dwóch tygodni przy pomocy antybiotyków stosowanych przy zakażeniu dróg moczowych (dobranych do rodzaju bakterii) oraz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W przypadku zaburzeń w odpływie moczu potrzebna jest niekiedy operacja, której celem jest wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego lub do moczowodu.

Tagi:

zapalenie nerek, cewka moczowa, nerki

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 8 oddanych głosów.

<