Otyłość a niedożywienie

Czytanie lektora:

Problem niedożywienia – jak się powszechnie sądzi – nie dotyczy wyłącznie osób szczupłych czy bardzo szczupłych. Również u ludzi z nadwagą i otyłością można zaobserwować niedożywienie wynikające z niedoborów różnych składników odżywczych, m.in. witamin, składników mineralnych czy węglowodanów złożonych, które niewątpliwie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Z punktu widzenia medycyny i dietetyki wyróżnia się dwa typy niedożywienia – ilościowe, charakteryzujące się brakiem pożywienia czy niezaspokojeniem zwiększonego zapotrzebowania energetycznego (co prowadzi do spadku masy ciała), oraz jakościowe, które charakteryzuje się niezaspokojeniem zapotrzebowania na dane składniki odżywcze, wynikającym z zaburzeń wchłaniania, niezdrowej, ubogiej diety, choć często wysokoenergetycznej, bądź też wynikającym z nieracjonalnego odchudzania, które w ostatnim czasie stało się tak modne. A trzeba pamiętać, że niedobory składników odżywczych prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.

Dziś sporą popularnością cieszą się diety oparte na spożywaniu białka, a eliminujące węglowodany (proste i złożone), uznawane za główne źródło zaistniałej nadwagi lub otyłości. A to jest okropnym błędem, gdyż to właśnie węglowodany złożone dostarczają nam energii potrzebnej na co dzień. Ich zawartość w diecie powinna wynosić około 50 proc. całkowitego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Węglowodany złożone możemy odnaleźć w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, otrębach, ryżu brązowym, a także w warzywach i roślinach strączkowych i etc.

Niedobór węglowodanów złożonych może być przyczyną rozwoju wielu schorzeń dietozależnych, a w szczególności cukrzycy, miażdżycy, czy nawet nowotworów przewodu pokarmowego. Za mała ilość węglowodanów złożonych w diecie w sposób niekorzystny wpływa na procesy metaboliczne, prowadząc do zaburzeń przemiany białka oraz tłuszczów, na nieprawidłową czynność jelit, co też raczej nie sprzyja odchudzaniu.

Jeśli zatem zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, to na pewno należy się ich pozbywać powoli, pod czujnym okiem dietetyka, który dobierze odpowiednio zbilansowaną i właściwie dostosowaną dietę do naszego wieku, płci oraz stylu życia, uwzględniając w niej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

dietetyk 

Tagi:

otyłość, niedożywienie, dieta, węglowodany

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 2 oddanych głosów.

<