Torbiel (cysta) w piersi - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

Torbiel (inaczej nazywana cystą) jest to zazwyczaj niewielka średnio-twarda przesuwalna ‘komora‘ o gładkim kształcie, wypełniona płynną lub galaretowatą substancją. Może powstać w różnych częściach piersi. Zazwyczaj diagnozowana jest u kobiet po 40 roku życia.

Główną przyczyną powstawania torbieli piersi są zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogenowo – progesteronowej). Torbiele powstają, gdy przerost gruczołów i tkanki łącznej blokuje przewody mlekowe, powodując ich rozszerzanie, a następnie wypełnianie płynem.

 

Bardzo ważną sprawą - na którą kładą nacisk lekarze specjaliści - (przy współpracy z mediami, aby osiągnąć szerszy zasięg) - jest regularne samodiagnozowanie i. Nie musi być profesjonalne, wystarczy raz w miesiącu, najlepiej pod prysznicem, zbadać palpitacyjnie swoje piersi, aby zaobserwować, czy nie pojawiło się w nich coś, czego wcześniej nie było. Wtedy można zaobserwować ewentualne objawy i zamiast panikować, na spokojnie udać się do lekarza.

Głównym objawem torbieli piersi jest wyczuwalny w dotyku, niewielki, twardawy guzek o gładkiej powierzchni, który daje się przesuwać pod palcami, mający zazwyczaj wielkość od 1 cm do 4 cm. Przed miesiączką torbiele powiększają się i stają bolesne, a na początku cyklu zazwyczaj nie dają objawów bólowych i stają się mniejsze.

Ponieważ torbiele mają bezpośredni związek z gospodarką hormonalną, lekarz przed podjęciem odpowiedniego leczenia, zazwyczaj zleca pacjentce wykonanie badań poziomu hormonów. Ważnymi badaniami są także mammografia piersi oraz USG. Przeważnie torbiele nie wymagają leczenia, lecz na pewno dalszego regularnego monitorowania. Leczenie podejmuje się wówczas, gdy torbiel jest bolesna i duża. Wtedy pobiera się materiał do badania histopatologicznego w celu upewnienia się, czy guzek nie ma charakteru nowotworowego. Badanie wykonuje się metodą biopsji cienkoigłowej pod kontrolą aparatu USG. W momencie, gdy w ściągniętym do badania płynie zawarta jest krew, albo jeśli wynik badania wykaże zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór – wtedy torbiel musi zostać usunięta chirurgicznie.

Tagi:

torbiel, cysta, mammografia, biopsja

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,1 gwiazdki z 14 oddanych głosów.

<