Osteoporoza - jak leczyć?

Czytanie lektora:

ortopeda osteoporozaOsteoporoza (zrzeszotnienie kości) jest chorobą wpisaną przez Światową Organizację Zdrowia do wykazu chorób cywilizacyjnych. Osteoporoza charakteryzuje się postępującym z czasem  ubytkiem masy kostnej oraz osłabieniem struktury przestrzennej kości, w dalszej kolejności, zwiększoną podatnością na złamania.

Można wyróżnić kilka typów osteoporozy:

  • osteoporozę pierwotną, która występuje u ok. 80% chorych,
  • osteoporozę po menopauzalną, typ I osteoporozy – dotyczy głównie kobiet w 5 i 6 dekadzie życia, a podstawową przyczyną jest niedobór estrogenów,
  • osteoporozę starczą, typ II osteoporozy – dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
  • osteoporozę wtórną, której częstość występowania wynosi ok. 20%.

ortopeda osteoporoza kobietaDo przyczyn wystąpienia osteoporozy pierwotnej możemy zaliczyć przekwitanie i zaawansowany wiek, natomiast czynnikami sprzyjającymi jej wystąpienia są uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta (ubogowapniowa, ubogobiałkowa i niedobory witaminy D), szczupła budowa ciała, picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosterygów, bądź choroby współistniejące, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Bardzo ważną rolę spełniają hormony - estrogen u kobiet, testosteron u mężczyzn, które mają działanie ochronne, a ich niedobór bardzo poważnie przyczynia się do rozwoju choroby.

Osteoporoza w początkowej fazie niestety nie daje żadnych objawów. Pierwszym objawem są złamania, nawet przy niewielkich urazach oraz bóle kości długich, a to już świadczy o zaawansowaniu choroby.

Badaniem służącym rozpoznaniu osteoporozy jest densytometria (badanie densytometryczne) kośćca,  które określa gęstość mineralną kości, jak również badania laboratoryjne poziomów, m.in. wapnia, fosforu oraz biopsję kości.

 

W momencie rozpoznania należy niezwłocznie  podjąć leczenie.

Farmakoterapia jest bardzo ważną częścią, jednak trzeba pamiętać także o wielu innych działaniach, modyfikacja diety, suplementacja witaminy D, a także fizjoterapia.

Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu zminimalizowanie bólu, budowanie oraz wzmacnianie siły  mięśniowej, a także poprawę zakresu ruchomości w stawach.

Istotne znaczenie ma również profilaktyka. Polega ona na zminimalizowaniu czynników prowadzących do osteoporozy.

Zbilansowana dieta (bogata w wapń, witaminę D i białka) oraz aktywny tryb życia, który pozwala wzmocnić kości i mięśnie odpowiadające za stabilizację postawy, zapobiegają rozwojowi choroby.

Tagi:

osteoporoza, leczenie osteoporozy, zrzeszotnienie kości, kości

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<