Typowe objawy chorób prostaty

Czytanie lektora:

zapalenie prostatyGruczoł krokowy - prostata jest narządem, który występuje wyłącznie u mężczyzn. Gruczoł krokowy położony jest poniżej pęcherza moczowego, zaś przez jego środek przebiega pierwszy odcinek cewki moczowej. Podstawową funkcją  prostaty jest wytwarzanie płynu, który jest składnikiem nasienia. Ponadto w gruczole krokowym produkowana jest m.in. substancja białkowa PSA (prostatic specyfic antygen), której zadaniem jest ułatwienie procesu zapłodnienia. Gruczoł krokowy jest bezpośrednio odpowiedzialny za płodność mężczyzny, natomiast nie ma bezpośredniego wpływu na potencję.

Schorzenia prostaty występują głównie u mężczyzn po 40-tym roku życia, aczkolwiek niektóre choroby mogą pojawić się niezależnie od wieku pacjenta. Rozrost gruczołu krokowego,  doprowadzający do zaburzeń w oddawaniu moczu, dotyczy znacznej części populacji mężczyzn po 50 roku życia. Konsekwentne, coroczne badania profilaktyczne, przeprowadzane u mężczyzn w tym wieku, umożliwiają wczesne i skuteczne terapeutycznie wykrycie stanów nowotworowych prostaty. Pełną diagnostykę  prostaty powinien wykonywać każdy mężczyzna, u którego stwierdzono dolegliwości ze strony układu moczowego.

choroby prostatyNajczęściej występujące schorzenia prostaty to :

- łagodny rozrost gruczołu krokowego - prostata ulega rozrostowi, wywołując ucisk na cewkę moczową, co może powodować trudności w oddawaniu moczu. Zalegający w pęcherzu mocz staje się idealnym środowiskiem sprzyjającym namnażaniu się bakterii i w konsekwencji doprowadza  do zapalenia pęcherza. Długotrwały zastój w pęcherzu powoduje również cofanie się moczu do nerek i stopniowe uszkadzanie tkanek narządu. 

- zapalenie prostaty jest najczęściej spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie chorobotwórcze mogą być przeniesione drogą płciową lub przez krew z jelita. W niektórych przypadkach nie można ustalić czynnika zapalnego i wówczas mówimy o tzw. niebakteryjnym zapaleniu prostaty.

- rak gruczołu krokowego – przyczyną powstawania  i rozwoju raka gruczołu krokowego jest nieprawidłowy poziom męskich hormonów płciowych - androgenów, głównie testosteronu wytwarzanego przez jądra. Jego nadmiar we krwi może być bezpośrednia przyczyną raka prostaty. Obniżenie stężenia testosteronu hamuje rozwój nowotworu i poprawia stan chorego. W leczeniu chorych na raka prostaty, przy pomocy blokerów hormonalnych, obniża się poziom testosteronu, zarówno w komórkach jądra, jak i na poziomie podwzgórza i przysadki.

Każdy mężczyzna po 40 roku życia, powinien systematycznie odwiedzać lekarza urologa, oraz przynajmniej raz do roku wykonać badania oznaczające poziom PSA. Badania profilaktyczne stają się szczególnie ważne, jeśli którykolwiek z jego krewnych cierpiał na raka prostaty. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu prostaty, jest jednym z podstawowych warunków skutecznego leczenia.

Tagi:

prostata, gruczoł krokowy, PSA

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 9 oddanych głosów.

<