Zapalenie płuc - leczenie

Czytanie lektora:

Zapalenie płuc to nic innego jak ostry stan zapalny płuc, ulokowany w pęcherzykach płucnych, wywołany najczęściej przez bakterię Streptococcus pneumoniae (dwoinkę zapalenia płuc).

Do choroby może dojść wskutek infekcji bakteryjnych albo wirusowych, czasami chorobę wywołują zakażenia grzybicze lub pasożytnicze, a niekiedy choroby autoimmunologiczne.

Czynnikami dodatkowo zwiększającymi ryzyko zachorowania, na które wpływ ma człowiek, są np.:

- palenie nikotyny;

- alkohol;

- osłabienie odporności (stres, życie w biegu, praca po 12 – 15 godzin dziennie, nieregularne i niepełnowartościowe posiłki oraz brak snu);

- zanieczyszczone środowisko.

Do typowych objawów zapalenia płuc zalicza się:

- kaszel z wydzieliną (najczęściej ropną);

- ból w klatce piersiowej (umiejscowiony po bokach klatki piersiowej, aktywujący się podczas kaszlu);

- trudności przy oddychaniu;

- charakterystyczny świst lub rzężenie w okolicy płuc podczas oddychania;

- wysoka gorączka;

- uczucie dezorientacji i ogólnego rozbicia;

- dreszcze;

- potliwość;

- brak apetytu.

Aby postawić diagnozę w przypadku podejrzenia u pacjenta zapalenia płuc, lekarz między innymi osłuchuje i opukuje klatkę piersiową, aby stwierdzić zmiany zlokalizowane w określonym obszarze oraz zleca wykonanie RTG klatki piersiowej i morfologię krwi (na stan zapalny wskazuje podwyższony poziom białych krwinek oraz stężenie białka CRP). Po zdiagnozowaniu można zacząć właściwie ukierunkowane leczenie.

W większości przypadków (oprócz zakażenia wirusowego) stosowana jest antybiotykoterapia, trwająca przeważnie około 7 dni oraz podawanie dużej ilości płynów. Nie wolno przerywać leczenia i należy przede wszystkim dużo odpoczywać, aby organizm mógł się zregenerować i odzyskać siły witalne. Chory, aby uniknąć groźnych dla życia powikłań, musi rygorystycznie dostosować się do zaleceń lekarza.

Takim powikłaniem jest przeważnie gromadzenie się płynu pomiędzy płucem a ścianą klatki piersiowej i jest to reakcja zapalna błony opłucnowej na naciek zapalny. Aby usunąć nagromadzoną zawartość, wykonuje się tzw. punkcję opłucnową. Drenaż może potrwać do kilku dni. Dodatkowo, przez dłuższy niż standardowo czas, stosuje się terapię antybiotykową.

Kolejnym powikłaniem jest ropień płuca, do którego dochodzi, gdy w następstwie zainfekowania bakterią dojdzie do zniszczenia części lub całości płuca. W płucu tworzy się komora wypełniona ropną treścią. Leczenie polega na odpowiedniej antybiotykoterapii, zazwyczaj długotrwałej.

Podstawowymi metodami zapobiegania chorobom układu oddechowego są przede wszystkim niepalenie papierosów i - mówiąc ogólnie - zdrowy styl życia.

Tagi:

płuca, zapalenie płuc, prześwietlenie, RTG klatki piersiowej

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<