Gazy jelitowe są zupełnie naturalnym zjawiskiem, występującym, jako objaw uboczny procesu trawienia pokarmu. W ciągu całej doby przeciętnie zdrowy organizm dorosłego człowieka wytwarza od około 180 gramów do ponad 800 gramów gazów w jelitach. Gazy zaraz po utworzeniu są bezwonne, natomiast w wyniku fermentacji i przyłączania różnych substancji chemicznych powstaje dodatkowo nieprzyjemna woń.
Głównymi przyczynami tworzenia się gazów jelitowych są:
- fermentacja jelitowa zachodząca w jelicie grubym; gazy powstają z metabolizmu bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym, jako produkt tej fermentacji. Ilość oraz rodzaj gazów jest zależny od składu flory bakteryjnej, spożywanego pokarmu oraz perystaltyki i drożności jelit.
- sytuacje, w których do układu pokarmowego dostaje się duża ilość powietrza np.: palenie papierosów, żucie gumy, spożywanie napojów gazowanych, zbyt szybkie spożywanie posiłków, spożywanie gorących posiłków, rozmowy podczas spożywania posiłków, ziewanie.
Czynnikami zwiększającymi ilość gazów jelitowych jest też tzw. wzdymające jedzenie np. rośliny kapustne, rośliny strączkowe, cebula, owoce (jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie, śliwki), mleko, ser pleśniowy, wszelkie produkty zbożowe.
Wzdęcia brzucha objawiają się uczuciem pełności i przejedzenia, rozdęciem oraz bólem w klatce piersiowej. Czasami towarzyszy umiarkowany, skurcz jelit, głośne przelewanie w jamie brzucha. Gazy jelitowe objawiają się jako uczucie dyskomfortu, napierania i przepełnienia w końcowym odcinku jelita grubego.
Gazy jelitowe mogą stanowić także jeden z objawów poważnych chorób. Jeżeli ich ilość nagle się zwiększy i takie zjawisko będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, a dodatkowo woń gazów ulegnie zmianie i nasilą się wzdęcia brzucha, wystąpią trudności w uwalnianiu gazów, należy udać się do specjalisty. Taki stan może bowiem wskazywać na choroby układu pokarmowego.
Mogą to być:
- wrzodziejące zapalenie jelita,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie trzustki, nowotwór trzustki,
- choroby wątroby,
- wrzody żołądka,
- choroby pasożytnicze,
- zespół jelita drażliwego,
Czasami zdarzają się przypadki, gdy gazy i wzdęcia są objawem zaburzeń krążenia, a także chorób psychosomatycznych np. różnego typu nerwic.
Aby właściwie zdiagnozować przyczynę powstawania gazów i wzdęć lekarz najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie zleca wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. W określeniu ilości gazów pomocne jest przeglądowe zdjęcie jamy brzucha, USG jamy brzusznej, badanie endoskopowe.
Aby zmniejszyć ilość powstających gazów, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne wzdęcia należy przede wszystkim unikać sytuacji i produktów wywołujących objawy. Wskazane jest też dokładne rozdrabnianie spożywanego jedzenia i dokładne połykanie. Indywidualnie dla danego pacjenta, lekarz może zlecić stosowanie probiotyków albo leków absorbujących substancje chemiczne.
Tagi:
wzdęcia, gazy, jelita, USG brzucha
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.