Krew w moczu - krwiomocz a krwinkomocz

Czytanie lektora:

urolog krew w wmoczuWidoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie, nazywana jest krwiomoczem. Jeżeli krew w moczu jest obecna, jednak zauważenie jej umożliwia dopiero specjalistyczne badanie, wówczas takie zjawisko określa się terminem krwinkomoczu.

Krew w moczu to z pewnością najbardziej niepokojący objaw ze strony układu moczowego. W warunkach prawidłowych w próbce moczu powinny się znajdować zbędne metabolity rozpuszczone w dużej ilości wody. Oddawanie moczu, jest to podstawowa droga usuwania płynów z organizmu, nie powinna się w nim jednak znajdować krew. Krwiomocz może pojawić się w różnych okolicznościach, czasami jednorazowo, jednak nawet wtedy nie należy go lekceważyć.

Wykrycie krwi w moczu wymaga dalszego diagnozowania oraz ustalenia przyczyny takiego stanu. Po pierwsze trzeba wykluczyć zafałszowanie wyniku. Np. u kobiet może do tego dojść przy zanieczyszczeniu próbki moczu krwią miesiączkową. Mocz może również nabrać czerwonego zabarwienia np. po zjedzeniu dużej ilości buraczków, ale wówczas nie znajdziemy w nim krwinek.

Przyczyną krwiomoczu mogą być:

  • pourazowe uszkodzenie układu moczowego (np. pęknięcie nerki),
  • kamica nerkowa, w przebiegu której kamień uszkodził naczynie krwionośne w miedniczce nerkowej lub w czasie przemieszczania się w moczowodzie,
  • zawał nerki,
  • ostre stany zapalne układu moczowego,
  • skaza krwotoczna,
  • toczeń,
  • polipy lub brodawczaki pęcherza moczowego, a także inne rozrosty nowotworowe nerek lub dróg moczowych
  • choroby gruczołu krokowego,
  • ciało obce w pęcherzu moczowym.

Najczęstszą przyczyną makroskopowego krwiomoczu jest  nowotwór nerki. Jednak taką przyczynę trzeba różnicować również ze zmianami naczyniowymi, czy gruźlicą, które mogą dotyczyć nerek. Krew może się pojawiać w moczu również po intensywnym wysiłku fizycznym. Może też, w przypadku panów, być objawem choroby gruczołu krokowego (prostaty), a u kobiet endometriozy. Przyczyn takiej dolegliwości jest sporo i gdy wystąpią pierwsze objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza urologa, który wyda wstępną diagnozę i zleci dalsze postępowanie.

Tagi:

krwiomocz, krwinkomocz, krew w moczu, nerki

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<