Zespół suchego oka - brak łez

Czytanie lektora:

pieczenie okulistaZespół suchego oka jest schorzeniem objawiającym się niedostatecznym nawilżaniem oka przez film łzowy. Może być ono powodem małej ilości łez (w wyniku nadmiernego parowania) bądź też ich nieprawidłowym składem. Efektem zespołu suchego oka jest wysychanie spojówki i rogówki, w związku z czym jego leczenie skupia się na przywróceniu prawidłowego nawilżenia oka.

Zespół suchego oka jest bardzo częstym schorzeniem, występującym u 11-17% osób dorosłych. W razie jego podejrzenia należy się zgłosić do lekarza okulisty w celu wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Warto też od razu rozpocząć stosowanie preparatów sztucznych łez, które są dostępne bez recepty.

Przyczyny:

  • wiek (wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowania łez)
  • niektóre choroby lub leki (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, choroby reumatoidalne, schorzenia tarczycy, choroby skóry)
  • stosowanie soczewek kontaktowych
  • przewlekłe zapalenie brzegów powiek

Najbardziej charakterystyczne objawy suchego oka:

  • pieczenie oczu
  • uczucie suchości – choć nie zawsze, gdyż produkcja łez może być prawidłowa czy nawet zwiększona, ale nie potrafią one odpowiednio zwilżyć powierzchni oka z racji nieprawidłowego składu.
  • nadmierne łzawienie
  • światłowstręt
  • zmęczenie oczu
  • punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obszarze powiekowej

okulista sztuczne łzyObjawy suchego oka nasilają się w niekorzystnych warunkach zewnętrznych – czyli w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzacja, ogrzewanie), w zadymionych pomieszczeniach, na słońcu, wietrze, w miejskim smogu etc. – a także przy rzadkim mruganiu – w czasie czytania, podczas pracy na komputerze czy oglądania telewizji.

Leczenie zespołu suchego oka:

Wpierw okulista przeprowadza z pacjentem wywiad, na podstawie którego rozpoznaje zespół suchego oka oraz wykonuje badania potwierdzające diagnozę (czas przerwania filmu łzawego, test Schirmera, ocena wysokości menisku filmu łzawego, badanie fałdów spojówki etc.). W ocenie jakości suchego oka ważne jest sprawdzenie ilości oraz wartości wydzielanych łez.

Podstawowym postępowaniem w przypadku suchego oka jest możliwie jak największe ograniczenie przyczyn nasilających dolegliwość oraz stosowanie preparatów nawilżających typu sztuczne łzy. Bardzo ważna jest również właściwa higiena brzegów powiek, dzięki której odparowywanie łez ulega zmniejszeniu, a zwiększa się skuteczność kropli nawilżających.

Często się zdarza, że kiedy powyżej opisane objawy nie są zbyt dokuczliwe, lekceważymy je, co też powoduje ich nasilenie i może doprowadzić do pogorszenia stanu oka. Brak podjęcia leczenia skutkuje przewlekłym zapaleniem spojówek i rogówki, a później również wystąpieniem nieodwracalnych zmian na powierzchni oka.


Tagi:

oko, łzy, spojówka, rogówka

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 8 oddanych głosów.

<