Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to problem, z którym zmaga się wiele osób, choć nie zawsze świadomie. Jest to schorzenie, określane inaczej jako zespół bólowo - dysfunkcyjny stawu skroniowo - żuchwowego, którego konsekwencje mogą sięgać nawet problemów związanych z kręgosłupem, stawami czy ze wzrokiem, słuchem oraz natarczywych bólów głowy. Skutki tej dolegliwości mogą być więc bardzo daleko idące.
Bruksizm, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, nie jest schorzeniem wymagającym jedynie opieki stomatologicznej, ale znacznie poważniejszym, potrzebującym również konsultacji neurologicznej oraz psychologicznej lub psychoterapeutycznej. Jego leczenie jest więc wieloetapowe i wielospecjalistyczne.
Bruksizm najczęściej daje o sobie znać w nocy, w związku z czym wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę dolegliwości. Pierwsze objawy są jednak bardzo łatwe do zdiagnozowania – stwierdza je lekarz stomatolog, który już po pierwszej kontroli jamy ustnej i uzębienia jest w stanie zaobserwować ukruszenia i wyraźne starcia zębów oraz żółte plamki na zębach świadczące o uszkodzeniu szkliwa przez zgrzytanie. Innym objawem zgrzytania jest nadwrażliwość zębów, gdyż starte szkliwo nie chroni w odpowiedni sposób tkanek zębów i często powoduje ból wywołany przez określone bodźce.
Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia bruksizmu jest nakładanie na noc specjalnych szyn silikonowych, których zadaniem jest hamowanie nieświadomego odruchu zgrzytania. Nie polecamy gotowych szyn, dostępnych w niektórych drogeriach i aptekach. Aby leczenie było naprawdę skuteczne, szyna musi być wykonana dla konkretnego pacjenta, z uwzględnieniem indywidualnych różnic anatomicznych.
Przyczyn bruksizmu jest wiele. Bynajmniej nie są nimi jedynie problemy związane ze złym zgryzem. Częstą przyczyną bruksizmu jest po prostu stres, a zgrzytanie zębów stanowi tylko ujście kumulujących się emocji. Nawyk ten dotyczy ludzi nadmiernie obciążonych i jest zazwyczaj nieświadomy. Wtedy pomóc może zmiana trybu życia, na zdrowszy oraz mniej stresowy. Z tego też powodu bardzo ważna jest współpraca wielu specjalistów, zapewniająca holistyczność i kompleksowość leczenia. Bardzo istotny jest wywiad lekarski – podczas którego pacjenci są pytani o styl życia, typ pracy, przebyte choroby i urazy, obecne dolegliwości etc. – co znacznie przyspiesza postawienie celnej diagnozy oraz skutkuje podjęciem prawidłowego leczenia.
Tagi:
zęby, bruksizm, zgrzytanie zębami
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.