Słownik medyczny

Aloes uzbrojony

Aloes uzbrojony (Aloe ferox) – gatunek bylin należący do rodziny aloesowatych. Pochodzi z terenów Afryki. W Polsce uprawiany w doniczkach głównie dla potrzeb leczniczych oraz jako roślina ozdobna. Miąższ aloesu zawiera wiele leczniczych składników.

Sok posiada bardzo gorzki smak i charakterystyczny zapach. Przemysłowo produkuje się tzw. alonę, ma ona nieregularny kształt brunatnych bryłek pokrytych zielonym pyłem.

Produkuje się ją ze stężonego soku, otrzymywanego przez nacięcie liści. W zależności w jaki sposób przeprowadza sie zagęszczanie soku i jego suszenie otrzymuje sie różne rodzaje alony. Matowe bryłki to tzw. "alona wątrobowa" (aloe hepatica), a przez szybkie odparowanie soku otrzymuje sie żółty produkt tzw. "alona lśniąca" (Alona licida). Alona to bardzo silny środek przeczyszczający, który w większych dawkach powoduje przekrwienia jelita grubego i narządów miednicy mniejszej.

Może wywoływać poronienia u kobiet ciężarnych. Sok z liści i miazga liściowa sa czasami skuteczne w leczeniu oparzeń. Ponadto alona działa stymuluje produkcję żółci.

powrót