Słownik medyczny

Ataksja

Ataksja (z gr. ataxi, łac. ataxia) - objaw wielu chorób centralnego układu nerwowego, który polega na zaburzeniu koordynacji ruchów. Pojawiają się zaburzenia chodu i ruchów ciała. Móżdżek jest centrum koordynacji, a informacje stamtąd przenoszone są przez rdzeń kręgowy i nerwy do mięśni. Uszkodzenie na którymś z poziomów może powodować ataksję.

Ataksja może być spowodowana przez choroby wrodzone (np. ataksja Friedreicha, ataksja rdzeniowo-móżdżkowa), infekcje wirusowe (np. ptasia grypa), zapalenie mózgu, choroby i zmiany w obrębie centralnego układu nerwowego i rdzenia kręgowego (np. ropień, udar, zmiany degeneracyjne spowodowane na przykład chorobami prionowymi, jak: Creutzfeldta-Jacoba (CJD), zespół Gerstmanna-Stransslera-Scheinkera (GSS)) lub substancje toksyczne, na przykład alkohol lub narkotyki.

Powiązane podstrony

Ataksja - Ataksja (z gr. ataxi, łac. ataxia) - objaw wielu chorób centralnego układu nerwowego, który polega na zaburzeniu koordynacji ruchów. Pojawiają się zaburzenia chodu i ruchów ciała. Móżdżek jest centrum koordynacji,...


powrót