Słownik medyczny

Menarche

Menarche to określenie oznaczające wystąpienie u dziewcząt pierwszej miesiączki (pierwszego cyklu menstruacyjnego).

Menarche występuje po 1,07 (rok i 2 miesiące) roku po szczycie skoku pokwitaniowego. Wiek menarche jest zewnątrzpopulacyjnie jak i wewnątrzpopulacyjnie zróżnicowany, zależy od czynników genetycznych i czynników środowiskowych.

Jest czułym wskaźnikiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której przebiega rozwój osobniczy danej jednostki. Złe warunki bytowe opóźniają wiek menarche, natomiast poprawa warunków obniża ten wiek. U polskich dziewcząt miejskich występuje ok. 13,5 roku życia, u wiejskich w wieku 14,5 lat. Występowanie menarche związane jest również z porami roku, na wsi ma miejsce w miesiącach: czerwiec-lipiec, zaś w mieście w miesiącach: grudzień-styczeń. Menarche jest oznaką dojrzałości płciowej co jest jednoznaczne z zakończeniem procesu pokwitania.

Pierwsze cykle są zazwyczaj bezowulacyjne, wyjątkiem jest 6% dziewcząt. Zgodność cykli menstruacyjnych z owulacją występuje u 18% dziewcząt po roku, zaś u ok. 60% po dwóch latach. Jest to związane z dostrajaniem się do funkcji jajników.

Powiązane podstrony

Menarche - Menarche to określenie oznaczające wystąpienie u dziewcząt pierwszej miesiączki (pierwszego cyklu menstruacyjnego). Menarche występuje po 1,07 (rok i 2 miesiące) roku po szczycie skoku pokwitaniowego. Wiek Menarche jest zewnątrzpopulacyjnie...


Cykl miesięczny - ...ok. 4 dni, ale 3-dniowe oraz do 8 dni także mogą występować. Pierwsza miesiączka (menarche) wyznacza początek okresu dojrzałości (występuje ok. 13 roku życia), a ostatnia wyznacza...


powrót

<