Słownik medyczny

Retinol

Witamina A. C20H29OH, alkohol dwuterpenowy, jasnożółta ciecz oleista lub żółte kryształy o temperaturze topnienia 62-64° C, nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w tłuszczach oraz w benzenie, alkoholu, eterze i większości rozpuszczalników organicznych. Jest wrażliwa na działanie czynników utleniających. Występuje wyłącznie w produktach zwierzęcych. W przewodzie pokarmowym powstaje z prowitamin, którymi są karoteny dostarczane w pokarmach roślinnych.

Brak wit. A opóźnia normalny wzrost, powoduje uszkodzenia aparatu wzrokowego (we wczesnym stadium tzw. ślepotę nocną), suchość i łuszczenie się skóry, wypadanie włosów, zwiększa podatność na infekcje. Występuje m.in.w: tranie z wątroby dorsza i innych ryb. Jako prowitamina, czyli związek, z którego w organizmie tworzy się witamina (karoten) występuje w jarzynach, szczególnie w marchwi. Otrzymywana z produktów naturalnych i syntetycznie.

Powiązane podstrony

Retinol -


Badanie dna oka w czasie ciąży -


Cukrzyca -


dr hab. n. med., prof. uj Mirosław Bik - Multanowski - Genetyk kliniczny,


Depresja zwiększa ryzyko i przyspiesza rozwój powikłań cukrzycy -


Czynniki pośredniczące we wpływie depresji na wystąpienie i przebieg cukrzycy -


Witaminy - ...np. hesperydyna,rutyna) * rozpuszczalne w tłuszczach o Witamina A (retinol i jego pochodne) o Witamina D (cholekalcyferol i pochodne) o Witamina E...


Laserowanie siatkówki oka (fotokoagulacja)


powrót