Słownik medyczny

Awitaminoza

Awitaminoza - zespół objawów związany z niedoborem witamin. Niedobór witamin nie jest poszczególną i jednorodną chorobą. Każda z witamin bierze udział w różnych przemianach metabolicznych.

Oprócz odpowiedniej podaży witamin, powinniśmy również zadbać o odpowiedni dowóz minerałów w diecie. Łącznie z minerałami witaminy biorą udział w wielu przemianach enzymatycznych.

Witaminy należą do związków organicznych. Są dostarczane w małych ilościach z pożywieniem. Dobowe zapotrzebowanie na większość witamin dostarczane jest w normalnej diecie. Witaminy D, K i B mogą być produkowane w organizmie. Witaminy w przeciwieństwie do tłuszczy, cukrów i białek nie są źródłem energii.

Są one bezpośrednio związane z enzymami biorącymi udział w przemianach metabolicznych organizmu, naprawie komórek, rozmnażaniu. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D, E, K - są one absorbowane przez organizm podobnie jak absorbuje się tłuszcze.

Następnie są magazynowane w wątrobie i zużywane. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to: witamina C i kompleks witamin B, kwas foliowy. Są wchłaniane i szybko związane a następnie szybko wydalane z moczem.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminy definiuje się jako ilość witamin potrzebnych w ciągu doby do prawidłowego funkcjonowania, a dostarczonych z pożywieniem. Dzienne zapotrzebowanie na witaminy zazwyczaj jest uzupełniane podczas spożywania normalnej diety. Wiemy jak wpływa łagodny do średniego deficyt składników odżywczych na organizm człowieka, a co za tym idzie niedobór witamin. Nie powoduje to przy niewielkich niedoborach konkretnych chorób, jednak w połączeniu z innymi chorobami i stresem może być groźne.

powrót