Słownik medyczny

Awitaminoza

Awitaminoza - zespół objawów związany z niedoborem witamin. Niedobór witamin nie jest poszczególną i jednorodną chorobą. Każda z witamin bierze udział w różnych przemianach metabolicznych.

Oprócz odpowiedniej podaży witamin, powinniśmy również zadbać o odpowiedni dowóz minerałów w diecie. Łącznie z minerałami witaminy biorą udział w wielu przemianach enzymatycznych.

Witaminy należą do związków organicznych. Są dostarczane w małych ilościach z pożywieniem. Dobowe zapotrzebowanie na większość witamin dostarczane jest w normalnej diecie. Witaminy D, K i B mogą być produkowane w organizmie. Witaminy w przeciwieństwie do tłuszczy, cukrów i białek nie są źródłem energii.

Są one bezpośrednio związane z enzymami biorącymi udział w przemianach metabolicznych organizmu, naprawie komórek, rozmnażaniu. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D, E, K - są one absorbowane przez organizm podobnie jak absorbuje się tłuszcze.

Następnie są magazynowane w wątrobie i zużywane. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to: witamina C i kompleks witamin B, kwas foliowy. Są wchłaniane i szybko związane a następnie szybko wydalane z moczem.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminy definiuje się jako ilość witamin potrzebnych w ciągu doby do prawidłowego funkcjonowania, a dostarczonych z pożywieniem. Dzienne zapotrzebowanie na witaminy zazwyczaj jest uzupełniane podczas spożywania normalnej diety. Wiemy jak wpływa łagodny do średniego deficyt składników odżywczych na organizm człowieka, a co za tym idzie niedobór witamin. Nie powoduje to przy niewielkich niedoborach konkretnych chorób, jednak w połączeniu z innymi chorobami i stresem może być groźne.

Powiązane podstrony

Awitaminoza - Awitaminoza - zespół objawów związany z niedoborem witamin. Niedobór witamin nie jest poszczególną i jednorodną chorobą. Każda z witamin bierze udział w różnych przemianach metabolicznych. Oprócz odpowiedniej podaży witamin, powinniśmy...


Niedokrwistość - ...kształt sierpowaty. Anemia złośliwa spowodowana jest niedoborem witaminy B12. Awitaminoza B12 prowadzi do bardzo poważnego schorzenia krwi, najczęściej będącego wynikiem braku...


Anemia złośliwa - ...złośliwa - spowodowana jest niedoborem witaminy B12. Awitaminoza B12 prowadzi do bardzo poważnego schorzenia krwi, najczęściej będącego wynikiem braku wewnętrznego czynnika...


Czy suplementy mogą zaszkodzić? -


Celiakia – objawy i leczenie - ...przewlekły ból brzucha, - osteoporoza, bóle kostno-stawowe, złamania, - awitaminoza, zapalenia śluzówki jamy ustnej, afty, opryszczka, - niedokrwistość z niedoboru...


Biegunka - co zrobić? -


Biegunka - co robić? -


Paznokcie – wgłębienia, bruzdy, plamy i inne zmiany -


Antybiotyki - kiedy stosować, a kiedy unikać -


powrót