Słownik medyczny

Borelioza

Borelioza, choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa - choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, które są przenoszone na człowieka przez kleszcze.

Na boreliozę chorują też niektóre udomowione zwierzęta (psy, koty, bydło). Większość nowych przypadków boreliozy jest odnotowana między 1 maja a 30 listopada, a 80% przypadków występuje w czerwcu i lipcu w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy. W Polsce najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się na Podlasiu a także w woj. warmińsko-mazurskim.

Nieleczona borelioza przebiega u człowieka w 3 etapach:

* etap infekcji zlokalizowanej: o erythema migrans - rumień wędrujący pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza rumieniowej zmiany na skórze (często przemieszczającej się obwodowo), o objawy grypopodobne.

* etap infekcji rozproszonej: o nawracające dolegliwości stawowe, o objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych, o zapalenie mięśnia sercowego.

* etap infekcji przewlekłej: o niedowład, porażenie nerwów obwodowych, o zaburzenia czucia, o zaburzenia psychiczne, o zaburzenia pamięci, o zanikowe zapalenie skóry, o bóle mięśniowo-stawowe, o przewlekłe zmęczenie.

Powiązane podstrony

powrót