Ortodonta

Ortodoncja to dziedzina stomatologiczna zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Wpływa nie tylko na właściwy wygląd szczęki i zębów, ale także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Dlatego ortodoncja często nazywana jest ortopedią szczękową lub zachowawczą ortopedią szczękową.

Leczenie ortodontyczne polega na prostowaniu lub przesuwaniu zębów, w celu poprawy ich wyglądu i funkcji żucia. Dba również o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych poprzez równomierne ustawienie siły żucia na wszystkie zęby. Wiele osób ma tzw. stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby, a nieprawidłowy zgryz może powodować naprężenie mięśni szczęki, co wiąże się z bólami głowy.

Współczesna ortodoncja nie stawia ograniczeń wiekowych, bardziej istotne jest posiadanie odpowiedniej ilości zębów. U dzieci czasami należy poczekać na wyrośnięcie pozostałych zębów.

Proste leczenie może być prowadzone przy użyciu ruchomych aparatów, które można wyjmować i czyścić. Często wymagane jest dokładniejsze ustawienie zębów i wówczas używa się aparatów stałych. Są to metalowe zamki tymczasowo przyklejone do zębów, a elastyczny łuk łączy wszystkie zamki i pozwala na przesuwanie się zębów. Okres leczenia zależy od stwierdzonej wady i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Najczęściej spotykane problemy ortodontyczne: stłoczone zęby, szpary między zębami, tyłozgryz, przodozgryz, głęboki zgryz, otwarty zgryz, zgryz krzyżowy.

 • Bruksizm, zgrzytanie zębami

  Bruksizm, zgrzytanie zębami. Bruksizm najczęściej daje o sobie znać w nocy, w związku z czym wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę dolegliwości. Pierwsze objawy są jednak bardzo łatwe do zdiagnozowania – stwierdza je lekarz stomato...

  .

  Paradontoza

  Paradontoza – czyli problemy z dziąsłami

  Paradontoza, zapalenie przyzębia, krwawienie dziąseł, poluzowanie zębów, zwiększona wrażliwość dziąsła na działanie kwasów, zasad i temperatury, nadwrażliwość, obrzęk dziąseł, zmiana barwy na ciemnoczerwoną...

  .

  Planujesz ciążę

  Planujesz ciążę? Zacznij od leczenia zębów!

  Jeśli jesteście właśnie na etapie planowania ciąży, to warto udać się wcześniej do wielu specjalistów – sprawdzenie stanu zdrowia pozytywnie wpłynie na pojawienie się pod sercem małej istoty. Młode mamy czasami nie zdają sobie sprawy...

  .

Zobacz w powiększeniu

Wirtualna wycieczka on-line

×

Aktualnie brak video porad w tej specjalizacji.