Słownik medyczny

Grypa

Grypa jest chorobą zakaźną. Czynnikiem wywołujacym grypę jest wirus grypy (Orthomyxovirus influenzae), który został po raz pierwszy wyizolowany w 1933 roku. Nalezy on do wirusów RNA. Na podstawie antygenów występujących na jego powierzchni rozróżniamy typy A, B oraz C, które następnie dzielą się na wiele podtypów.

Typ A jest najczęściej odpowiedzialny za epidemie oraz pandemie choroby. Antygeny powierzchniowe tego wirusa ulegają ciągłej przemianie, co sprawia trudności układowi odpornościowemu zainfekowanemu organizmowi w zwalczaniu zakażenia. Wirusy wywołujące grypę rozprzestrzeniają się z osoby na osobę drogą kropelkową za pośrednictwem kaszlu i kichania.

Zainhalowane cząstki wirusa osiadają na błonach śluzowych układu oddechowego, następnie wnikają do komórek i zaczynają proliferację czyli namnażanie. Proces ten skutkuje zniszczeniem komórek. Enzym neuraminidaza umożliwia wirusom opuszczenie komórek. Okres inkubacji wynosi 1 do 3 dni, przez ten czas zainfekowana osoba nie ma żadnych objawów choć juz zaraża innych. Grypa pojawia się na jesieni i w zimie powodując pandemie co 3-4 lata.

powrót