Słownik medyczny

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa (moczowa) - choroba polegająca na tworzeniu się i wytrącaniu się złogów (tzw. "kamieni"), w drogach moczowych.

Rodzaje kamieni nerkowych:
* fosforanowo-wapniowe
* szczawianowo-wapniowe
* z kwasu moczowego — tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG
* cystynowe
* struwitowe — powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia.

Przebieg choroby:

Symptomatologia choroby jest bardzo zróżnicowana:
* bezobjawowy przebieg choroby, kiedy drobne złogi mogą zostać wydalone w sposób bezbólowy
* hematuria
* dysuria czyli częste i bolesne oddawanie moczu
* bóle brzucha o zmiennej lokalizacji
* zakażenie dróg moczowych
* kolka nerkowa czyli ostry i bardzo silny ból, najczęściej promieniujący z okolicy lędźwiowej w kierunku pachwiny, warg sromowych lub jąder, które powstaje przy przemieszczaniu się kamienia przez moczowód.

Rozpoznanie:
* przeglądowe RTG jamy brzusznej
* urografia
* USG jamy brzusznej

Objawy:
* przerywany ból w okolicy nerek promieniujący w kierunku pachwin
* nudności i wymioty
* uczucie ucisku i napięcia w żołądku
* mocz zabarwiony krwią
* podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia

Przyczyny powstawania:
Nie ma określonej przyczyny powstawania. Istotną rolę odgrywa odżywianie. Sprzyja im również: podwyższony poziom wapnia we krwi, spożywanie bardzo dużych ilości mleka, a także bardzo rzadka choroba jaką jest nadczynność przytarczyc. Takie schorzenia jak dna czy dolegliwości jelitowe, prowadzą do tworzenia się kamieni moczanowych.

Leczenie: Lekarz podaje najpierw środek przeciwbólowy oraz lek rozkurczowy. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, kurcz ustępuje, a kamień nerkowy może wydostać się wraz z moczem, jeśli nie jest zbyt duży. W przypadku, gdy kamień nie zejdzie, dochodzi do zalegania moczu i rozwoju licznych bakterii, co objawia się gorączką. Taki stan zapalny może spowodować uszkodzenie nerek, dlatego często niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Obecnie duże kamienie nerkowe rozbija się już za pomocą ultradźwięków. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia zwanego litotryptorem, wykorzystującego się w fali uderzeniowej, która rozkrusza kamienie do takich rozmiarów, że mogą one zostać wydalone wraz z moczem. Zabieg ten nie wymaga interwencji chirurgicznej, wykonywany jest najczęściej bez narkozy, a w zależności od wielkości kamieni trwa od 30 do 45 minut.

powrót