Słownik medyczny

Wyprysk

Wyprysk (egzema, łac. eczema) – choroba skóry o podłożu alergicznym polegająca na zapaleniu jej wierzchniej warstwy. Na początku na skórze pojawiają się czerwone grudki, która potem zamieniają się w pęcherzyki. Pęcherzyki pękają pozostawiając nadżerki. Gdy dojdzie do zakażenia mogą pojawić się zmiany ropne oraz wydzielina, która po zaschnięciu tworzy szarożółte strupy.

Często występuje obrzęk skóry i tkanki podskórnej, w szczególności na twarzy, rękach czy powiekach. Chorzy często uskarżają się na uporczywy świąd. Wraz z upływem czasu skóra przebarwia się i staje się mniej sprężysta. Szczególną formą wyprysku jest wyprysk kontaktowy, który powstaje w wyniku zetknięcia się skóry z materiałem uczulającym (np. płyny, farby czy kosmetyki).

Często przyczyną wyprysku są zaburzenia układu krwionośnego (żylaki), taka forma wyprysku występuje głównie u ludzi starszych (wyprysk podudzia, wyprysk żylny, eczema cruris) i charakteryzuje się bardzo przewlekłym przebiegiem. Najważniejsze jest wykrycie substancji uczulającej i wyeliminowanie kontaktu z nią, a jeżeli jest to niemożliwe, przynajmniej ograniczenie kontaktu z alergenem.

Ponadto stosuje się okłady, specjalną dietę oraz leczenie miejscowe (maści steroidowe, redukujące).

Powiązane podstrony

powrót